Bugün evde dekoratif mum yapalım!

Elinizin emeği ile ışık saçmak ister misiniz? Cevabınız evetse kollarınızı sıvayın, birbirinden harika mumlar yaparak evinize şıklık kazandırmaya başlayın.

Bugün evde dekoratif mum yapalım!

Evinizde mum yapmaya ne dersiniz? Öyleyse size lazım olan az malzemeyle harika el emeği mumlar yapmak için kolları sıvayın.

Mum yapımı için gerekli olan malzemeler

Balmumu yaprağı (40x20 cm boyutlarında)
Fitil
Saç kurutma makinası
Kurabiye şekilleri

Silindir mum yapımı

1. Eğer satın aldığınız balmumu, rulo halindeyse önce onu yumuşak hareketlerle açın. Eğer sertleşmişse, saç kurutma makinasını düşük ısıda çalıştırarak biraz yumuşatabilirsiniz.

2. Uygun boyda fitili kesip, balmumu yaprağının kısa tarafına yerleştirin ve yuvarlayın. İşte, kendinize şık ve kalın bir mum yaptınız!

İnce ve çizgili mum yapımı

1. Balmumu yaprağının kısa tarafına fitili yerleştirin, sıkıca kıvırın ve iyice sıkıştırın. Balmumu biraz yapışkan bir madde olduğu için aslında düşündüğünden daha kolaylıkla yapabilirsiniz. Ardından yuvarlamaya başlayın, ama iyice sıkı ve düzgün sarmaya dikkat edin.

2. Bütün balmumunu sardığınızda, saç kurutma makinası ile birleşim yerini ve tabanını hafifçe ısıtarak düzleştirmeye çalışın.

3. Balmumu yapraklarını ikiye bölerek birbirine eş iki mum da yapabilirsiniz. Eğer isterseniz farklı iki rengi üst üste koyup birlikte de sarabilirsiniz. Böylece çok hoş, katmanlı ve çizgili görünümlü bir mum da elde edebilirsiniz. Gerekirse saç kurutma makinası ile hafif ısıda son katmanı ve tabanını düzeltebilirsiniz.

Şekilli mum yapımı

1. Bir balmumu yaprağını güzelce açın ve kurabiye kalıbıyla (yıldız, çiçek, balık ya da herhangi bir şekil olabilir) çift sayıda kesebildiğiniz kadar çok şekil kesin. 12 -16 arasında olursa ideal boyda bir mum olur.

2. Şekilleri tam ortalarından ikiye bölün ve ilk önce tam yarısını üst üste dizin. Sonra diğer yarım parçaları da sıkıca dizin. İki yarım aynı uzunlukta olsun.

3. Şimdi elinizde bir mumun iki yarısı var. Bir yarıyı yatay olarak yatırın ve dikkatlice fitili yerleştirin. Üzerine diğer mum yarım bloğunu, fitili tam ortada kalacak şekilde yerleştirin.

4. Gerekirse saç kurtuma makinası ile hafifçe ısı vererek birbirlerine iyice yapışmalarını sağlayın.

5. Şimdi mumu dikey hale getirin ve fitilin dışarıda kalan kısmını düzeltin. .Zevkinize göre seçeceğiniz renklerle dilediğin şekillerde mumlar yapabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanın! İsterseniz yatak odanızı bu mumlarla süsleyebilir, isterseniz de arkadaşlarınıza kendi ellerinizle yaptığınız mumları hediye edebilirsiniz!
 

Yorumlar