'Evlilik yorgunluğu' boşatıyor!

Uzmanlar, son dönemlerde boşanmaların evlilik yorgunluğu nedeniyle yaşandığını söylüyor.

'Evlilik yorgunluğu' boşatıyor!

REEM Nöropsikiyatri Merkezi kurucusu Dr. Mehmet Yavuz, önceleri geçimsizlik olarak ortaya konulan boşanma sebeplerinin son zamanlarda evlilik yorgunluğu dedikleri evlilik yozlaşmasının en önemli etken olarak ortaya çıktığını söyledi.

Evlilik 4 bin yıllık bir kurum

Kimilerinin rüyası kimilerinin kâbusu olan evlilik 4000 yıllık toplumsal bir kurum. Çoğu insan için gerekli olan bu kurum bazı insanlarda giderek yorulmalara sebep oluyor. Önceleri boşanma için şiddetli geçimsizlik şartları aranırdı. Şimdiler de ise 'evlilik yorgunluğu' adını verdiğimiz evlilik yozlaşması, boşanmalar için moda tabir olmuş durumda.

Aşk 2,5 yılda bitiyor

Aşkım bitti, sevgim bitti, artık heyecanım kalmadı gibi ifadelerle evlilikler sonlandırılıyor. Halbuki biten aşk sevgi değil, arkadaşlık, dostluk ya da paylaşımın sona ermesi.

Yapılan araştırmalar, evliliğin 2,5 yılından sonra aşkın ve sevginin bittiğini gösteriyor. Yani evlilik yorgunluğunun başlama yaşı evlendikten 2,5 yıl sonra.

Eğitim uyumu çok önemli

Ekonomik uyum, fiziksel uyum, yaş uyumu, inanç uyumu, cinsel uyum gibi benzerliklerin hiç biri evlilik yorgunluğunu önleme de belirleyici değil.
Evlilik yorgunluğunu önleyen en önemli faktör eğitim uyumu. Çiftlerden biri çok zengin biri çok yoksul olabilir ya da biri genç biri yaşlı olabilir.
Aralarında eğitim uyumu varsa genelde sorun çıkmıyor. Çünkü eğitim uyumu olduğunda çiftler birbirini anlayabiliyor.

Kadın çalışıyorsa evliliği daha çabuk yoruluyor

Çalışan kadına, ev işlerinde erkeğin yardımcı olmaması yozlaşmayı daha da arttıran bir husus. Çalışan kadınların profesyonel alanda ve evinde iki farklı role sahip bulunması kendilerini ciddi anlamda zora sokuyor. Her iki yönde de başarı sağlamakta güçlük çekiyor. Evine vakit ayırdığı zaman kariyeri tehlikeye giriyor, kariyerine yönelirse evini ihmal ediyor.

Teknoloji evliliği yoruyor

Günlük hayatımıza sayılamayacak kadar kolaylıklar getiren teknoloji, bir o kadarını da hayatımızdan alıp götürüyor. Çok odalı evler, yazlıklar, kışlıklar, farklı televizon ve bilgisayarlar, çiftleri birbirinden koparıyor ve yalnızlaştırıyor. Bu ise duygusal yönden kopma ve ayrışmalara neden olabiliyor.

Akraba ve komşu ziyaretleri faydalı

Haftada en az iki defa akraba ya da komşu ev ziyaretinde bulunanlarda, evlilik yorgunluğunu ve durgunluğunu pek görmüyoruz. Ziyaretler, hem eşler arasında iletişim ve paylaşımı arttıyor, hem de monotonluktan uzaklaştırıyor.

Yüz yüze bakın

Bilimsel bir araştırmada, 100 kadar kişiye karşı cinsden birine 5 dk süre ile hiç kıpırdamadan bakmaları istendi. Sonuç çok şaşırtıcıydı ve birbirinin yüzüne bakan çiftlerden bazıları aşık olup, evlenmeye karar vermişlerdi.

Evliliğinizin yorulmaması için, yapmanız gerekenler

Elinizdekilerin değerini bilin.

Sağlığınızın, ailenizin, çocuklarınızın, dostlarınızın değerini bilin.

Ortak arkadaşlıklar ve dostluklar tesis edin.

Ev, araba alınca, çocuğumuz olunca ya da başka bir olay gerçekleşince mutlu olacağız gibi kendinize hedefler koymayın.

Her eleştiriye kulak vermeyin.

Evliliğinize zaman ayırın.

Birlikte hobiler edinin.

Yorumlar