Doğru ayakkabıyla kilo verin

Sağlığınız için formda bir vücut çok önemlidir. Buna giden 'koşu yolu' da spordan geçiyor. Fakat unutmamanız gereken bir nokta var: Ayakkabı seçimi yaptığınız sporu da etkiler.

Doğru ayakkabıyla kilo verin

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Kılıç, hareketli bir yaşamın, sağlıklı olmanın ön koşullarından birisi olduğunu belirterek, spor yaparken kullanılan malzemelerin içinde en önemlisinin ayakkabı olduğunu söyledi.

Spor ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğunu belirten Prof. Dr. Alper Kılıç, "Ayakkabı ayağı tam kavramalı, ne sıkı, ne de bol olmalıdır. Ayakkabının iç tabanı ayağın doğal arklarını desteklemeli, ayakkabı iyi havalanmalı, teri kolayca uzaklaştırmalıdır.

Ön kısmı ayak parmaklarının hareketlerine izin verecek kadar esnek olmalı, ayağı kavramada, istenilen ayarı yapabilmek için, bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir. Hafif olmalı ve enerji sarfiyatını azaltmalıdır. Tabanı ayakkabının en önemli parçasıdır. Her spor dalı için ayrı özellikler göstermekle birlikte, özellikle topuk tarafı yastıkçıklı, darbeyi emen özellikte olmalıdır" dedi.

Prof. Dr. Alper Kılıç, her spor dalı için o sporu yapmaya müsait ayakkabı kullanılması gerektiğini de ifade etti.

Yorumlar