Obezite düşmanı aile eğlencesi

Diyet ve egzersiz programlarına tüm ailenizi dahil edin. Beraber hem eğlenin, hem de sağlıklı görünümün tadını çıkarın!

Obezite düşmanı aile eğlencesi

Tüm aile form tutun!

Modern tıp geliştikçe kiloya bağlı sağlık sorunları artıyor ve obezite yaş sınırı tanımıyor. Yetişkinler için sıkı diyet ve egzersiz programları mevcutken, çocuklar için biraz daha özenli davranmak gerek.

Elbette ebeveynlerin rolü büyük, özellikle mutfaktan sorumlu annenin…

Öncelikle örnek teşkil etmek gerek

Çocuk taklit ederek hem öğrenir, hem de eğlenir. Sizi salonda televizyon izlerken, ya da kitap okurken basit egzersizler yaparken gören çocuğunuz aynı şeyleri deneyecektir. Ona yaptığınız sporun eğlenceli olduğunu hissettirmelisiniz.

Çocuğunuzun egzersiz ihtiyaçlarını belirleyin

Çocukların hareet anlayışı büyük farklılık gösterir. Bazıları tek başlarına hareket etmeyi severken, kimisi grup aktivitelerinden hoşlanır. Çocuğunuzun dans ya da bisiklet gibi hobileri nasıl karşıladığını öğrenin, farklı şeyleri denemesine müsade edin. Unutmayın, kazanacağı bu özellik hayatı boyunca fark yaratacak.

Ailenizle keyifli zaman geçirme fırsatı olarak görün

Ailecek spor yapmak sizi birbirinize de yakınlaştıracaktır. Yalnızca bir fitness salonuna üye olmaktan bahsetmiyoruz. Özellikle yaz aylarında açık havada yapacağınız küçük oyunlar bile büyük önem taşıyor.

Odağınızda eğlence olsun

Beraber zıplayın! Çoraptan top yapıp kapılara gol atın! Hareket etmek ve eğlenmek için sınır yok. Çocuğunuzun özellikle belirgin bir şişmanlık alanı varsa oraya uygun eğlenceli faaliyetler bulun. Egzersiz programını tıpkı bir oyun gibi benimseyen çocuk siz olmasanız da aynı programa devam edecektir. Aile içinde küçük ödüllü yarışmalar da düzenleyebilirsiniz.

Eğer çocuk bakıcınız varsa…

Çalışan bir ebeveynseniz, çocuğunuzun bakıcısına da egzersiz programı konusunda hassas davranmasını mutlaka söyleyin. Bir çizelge hazırlayarak bakıcıya verin, programa bağlı kalındığından emin olun.

Yorumlar