Hablemitoğlu'ndan Ömür Gedik’e büyük tepki: ‘Kör cahil…’

Dünya Emzirme Haftası nedeniyle yapılan "istedikleri yerde emzirsinler" kampanyasına karşı çıkan Ömür Gedik'e, Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu büyük tepki gösterdi ve uzun bir yazı yazdı.

Hablemitoğlu'ndan Ömür Gedik’e büyük tepki: ‘Kör cahil…’

Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, Dünya Emzirme Haftası nedeniyle yapılan "istedikleri yerde emzirsinler" kampanyasına karşı çıkan Hürriyet gazetesi yazarı Ömür Gedik'e, zehir zemberek sözlerle tepki gösterdi. Hablemitoğlu uzun bir yazı yazarak anne sütü konusunda bilgiler verdi.

Ömür Gedik, "Kadınlar parklarda emzirsin mi?" başlıklı yazısında Dünya Emzirme Haftası nedeniyle yapılan "istedikleri yerde emzirsinler" kampanyasına karşı çıktığını belirtip "Emzirsinler ama herkesin gözüne soka soka yapmasınlar" diye yazmıştı.

Gedik yazısında şu satırlara da yer vermişti: "Kadınlar tabii ki çocuklarını emzirsinler ama bunu herkesin gözüne soka soka yapmasınlar. Kadınların emzirme özgürlüklerini sokak ortasında, istedikleri yerde kullanmaları bana cinsellik ve libido düşmanı bir hareket gibi geliyor. Hele hele parklarda, meydanlarda yapılan şu toplu bebek emzirme eylemleri yok mu?"

 “Fikirleri kör cahil”

Ömür Gedik'e tepki gösteren Sosyal Hizmet ve Sağlık Bilimleri Uzmanı Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu ise, "Emzirmenin ekolojik bir davranış olduğunu yıllardır anlatmaya çalışan bir bilim insanı olarak, bu cahil kadının hem köşe kapıp hem de bu kör cahil fikirlerini insanlara bu şekilde aktarmaya hakkı olmadığını vurgulamak gerek çünkü..." diye yazdı.

Sosyal medya hesabında konuyu enine boyuna tartışan Prof. Dr. Hablemitoğlu, hem anne sütünün bebeğe faydalarını hem de emzirmenin cinsellikle olan ilişkisini ayrıntılarıyla aktardı.

Bu yazısına dair Odatv'ye konuşan Şengül Hablemitoğlu şunları söyledi:

"Bu ve bunun gibi insanların gazetelerde köşeleri var. Sorumsuzca başka insanları etkileme hakları yok. Bırakın emzirmeyi, kadının cinsel obje olduğunu kabullenme noktasında ülkenin kadınlarının içinden geçtiği koşullarda sorumsuz ve talihsiz açıklamalar bunlar. Benim görevim bunların yanlışlığını anlatmak. Yıllardır bu konularda kafa patlatan insanlara ve onca literatüre geçen emeğe haksızlık..."

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar