Bacaktaki batıklar nasıl geçer aspirin sürün!

Bacaktaki batıklar nasıl geçer? Estetik açıdan bacakların güzelliğine gölge düşüren batıklardan kurtulmanın yolları!

Bacaktaki batıklar nasıl geçer aspirin sürün!

 Batıklar estetik açıdan, bacakların güzelliğine gölge düşürmektedir. Bu batıklar önlem alınmazsa ciltte lekelere ve yaralara sebep olmaktadır.Bacaklarınızda batık varsa endişelenmeyin! Kısa süre içerisinde evde uygulayacağınız basit bir kaç yöntemle bacaklarınızdaki batıklardan  kurtulacaksınız. 

EPİLASYON YAPARKEN YAPILAN HATALAR BATIĞA NEDEN OLUYOR 

Epilasyon işlemi sırasında yapılan hatalar batık oluşumuna neden olmaktadır. Zaten batıkların oluşmasının en önemli nedeni de budur.  Ayrıca elektrikli epilatör kullanımı da batık oluşumuna sebep olabilir. Çünkü elektrikli epilatörler kılları her yöne çekerek alırlar. Üst üste jilet kullanımı da cildi tahriş ederek batık oluşumuna zemin hazırlayabilir.

CİLT YAPISI ÖNEM TAŞIYOR 

Batık oluşumu kişinin cilt yapısıyla alakalı bir durumdur. Nasıl ki bazı kişilerde ağda sonrası sivilce oluşur. Batık oluşması da böyle bir şeydir. Her ağda yapan ya da elektrikli epilatör kullanan kişide batık oluşur şeklinde bir genelleme yapılamaz. 

BATIKLARI İĞNEYLE ÇIKARMAYA ÇALIŞMAYIN 

Batık oluşumu estetik açıdan bacakların güzelliğine gölge düşürmektedir. Önlem alınmazsa leke ve yara oluşumuna sebep olmaktadır. Batıkları tırnakla ya da iğne ucuyla çıkarmaya çalışmak batığın yaraya dönüşmesine yol açabilir.

EN ETKİLİ YÖNTEM KURU KESE YAPMAKTIR 

Bacaklarda oluşan batıkları önlemenin en etkili yolu kese yapmaktır. Bacaklarda oluşan batıklarla mücadelede en etkili yöntem kuru kesedir. Bu yöntem, bacaklardaki batıkları hızla yok eder ancak diğer yandan da cilde zarar verir. Özellikle hassas cilde sahip kişilere kuru kese tavsiye edilmez. Bu işlemden sonra mutlaka cildinizi nemlendirin. Bacakalarınızın kuruyup, tahriş olmaması için buna özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Batıklarla mücadelede bir diğer yöntem ise ponza taşı ile hafifçe kese yapmaktır. Ancak bu işlemde deriyi rahatsız etmeden, hafif bir şekilde yapılmalıdır.

TÜY AZALTICI LOSYON KULLANMAYI DENEYİN

Tüy azaltıcı losyon ve serumların içerisinde kıl yumuşatıcı maddeler bulunur. Bu nedenle ağda sonrası cilde tüy azaltıcı losyon veya serum uygulamak batık oluşumunu önleyebilir. Son olarak, lazer epilasyon, batıklardan kurtulmak için etkili bir yöntemdir.

BATIKLARIN OLUŞMASINI ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER !

Uzun kıl çekerken kırılır. Bu sebeple kullar çok uzunken ağda yapılmamalı. Ağdadan sonra tüy azaltıcı krem ya da losyon kullanılmalı. Bu uygulama zamanla tüylerin yoğunluğunun azalmasını sağlar ve batık riskini azaltır.Bacaklara haftada 2-3 kez peeling yapmak hem ölü derinin atılmasını sağlar hem de batık oluşumunu önler. Banyo esnasında orta sertlikte bir kese ile kese yapmak faydalı olur.Nemlendirici kullanmak kıl köklerini yumuşatır ve batık oluşumunu azaltır.Elektrikli epilatörler kılları her yöne çekip çıkardığı için batık oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Elektrikli epilatörler yerine alternatif epilasyon yöntemlerine başvurulmalı.Kıllar ağda yöntemi ile alınıyorsa, kılların çıkış yönüne doğru alındığından emin olunmalı.Düzenli soyma (peeling) ve nemlendirme işlemi batıkların oluşumunu büyük oranda azaltır. Çünkü batıklar genellikle kendini hızla yenileyen ancak üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde daha çok oluşur.

Bu yöntemlerin yanı sıra uygulanacak alternatif yöntemlerde bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı;

KARBONAT MASKESİ 

2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Hazırladığınız karışımı bacaklarınıza masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Ardından yarım limonun suyunu bacaklarınıza sürün ve bekletmeden hemen yıkayın. Sonrasında da cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi bacaklarınıza sürerek cildinizi nemlendirin.Bu uygulamayı haftada bir kere yapabilirsiniz.

ŞEKER VE LİMONLA PEELİNG 

4 çorba kaşığı şekeri yarım çay bardağı limonla karıştırın ve bacaklarınıza masaj yaparak sürün. Bu işlem peeling etkisi yaratarak bacaklarınızdaki ölü deriyi atmanıza yardımcı olur.

ASPİRİN 

1,5 bardak kaynamış suyun içine 5 adet aspirin atın ve eriyene karıştırın. Dibine çöken tortu dışında kalan karışımı kullanmadığınız ve püskürtme başlığı olan boş bir şişeye doldurun. Haftada 1 kere bacaklarınıza bu karışımı püskürtün ve en az 2 saat bekledikten sonra durulayın. Bu uygulama bacaklarınızdaki lekelerin renginin açılmasına da yardımcı olur.

Yorumlar