Saçın ihtiyacı olan vitaminler nelerdir?

Sağlık saçlar ve çabuk uzayan saçlar için saçın ihtiyacı olan bir takım vitaminler vardır. Bu vitaminler saçlarınızın kolay kırılmaması için gereklidir.

Saçın ihtiyacı olan vitaminler nelerdir?
-A A+

Sağlıklı ve güçlü saçlar için saçınızın ihtiyacı olan bir takım vitaminleri karşılamanız gerekmektedir. Bu durumda gerek vitamin kapsüllerinizi şampuanlarınızın içerisine karıştırarak veya doğal yağlar ile karıştırarak haftada 1-2 kez saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilir aynı zamanda besinler yardımıyla bu vitaminleri karşılayabilirsiniz. İlk olarak;

A vitamini

Saçlarınızı saplıklı bir şekilde uzatmanın bir yolu saçınızın ihtiyacı olan A vitamini karşılamaktan geçer. A vitaminin eksikliğinde saçlarınızda dökülmeler olaur, ve saç derinizin kurumasına sebebiyet verir. Saçınızın ihtiyacı olan A vitamini patates, ıspanak, brokoli, havuç ve yumurta sarısı tüketerek elde edebilirsiniz.

E vitamini

Saçlarınızın onarımı için çeşitli kozmetik ürünlerini kullaranak düzelmesi için çaba sarfediyorsunuz fakat bunu besinler yardımıyla karşılamanız daha sağlıklı ve net çözüm olabilir. Buğday, yulaf, marul, kereviz, ıspanak, soya fasulyesi yağı, mısır yağı, ceviz, arı sütü, tere, mısır, maydanoz gibi besinleri tüketerek saçınızın ihtiyacı olan E vitaminini karşılayabilirsiniz. E vitamininin eksikliğinde saçlar geç uzar, dökülür ve kırılır.

B vitamini 

B3 vitamini kan dolaşımını düzenler. Eksikliğinde saçlar güçsüzleşir, incelir, kırılır ve daha çabuk dökülür. Karaciğer ve ton balığı, tavuk, kırmızı et zemgin B3 vitamini kaynağıdır.

B7 vitamini saç için gerekli protein yapısının, keratinin oluşabilmesi için gereklidir. Yeterince alınmaması saç derisinde pullanmalara ve saç dökülmelerine sebep olur. Yumurta sarısı, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, dut B7 vitamini kaynaklarıdır.

B9 (folik asit) saç üreten hücrelerin yenilenmesini sağlar, eksikliğinde saçlar geç uzar. Portakal, baklagiller, brokoli ve yeşil yapraklı sebezeler yüksek oranda folik asit içerir.

B12 vitamini hücrelere oksijen taşır, eksikliğinde yeterince oksijen almayan saç kökleri yeterince saç üretemez. En önemli B12 kaynağı kırmızı ettir.

C vitamini

Saçınızın C vitamini ihtiyacınızı portakal, greyfurt, mandalina, kivi, kırmızı ve brokoli, çilek ve domatesten karşılayabilirsiniz. Kolajen üretimini arttıran C vitamini eksikliğinde saçlar çabuk kırılmaya başlar ve böylelikle saçınız parlaklığını yitirir.

 

Bu içeriğe yorum yapın
0 Yorum