Erken doğum belirtileri nelerdir akıntı arttıysa dikkat!

Erken doğum belirtileri nelerdir? İşte erken doğumun oluşmasına neden olan belirtiler! Bunları gözardı etmeyin!

Erken doğum belirtileri nelerdir akıntı arttıysa dikkat!

Yenidoğan ölümlerin %75'i erken doğum sebebiyle olmaktadır. Ama artık erken doğum belirtilerinin tespit edilebilmesi nedeniyle bu ölümler önlenmeye başlanmıştır. Erken doğumun önüne geçilebilmesi için anne adaylarının hamilelik öncesinde erken doğum riski analizlerinin yapılması gerekmektedir. Peki erken doğum belirtileri nelerdir? Erken doğumun oluşmasına neden olan belirtileri  Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak'tan öğrendik. 

KARIN AĞRISI 

Anlamsız karın ağrıları zaman zaman erken doğumun ilk belirtisi olabiliyor. Karın ağrısı özellikle gelip giden bir karın ağrısıysa yani ara ara oluyorsa bu durumda kısa süre içerisinde zaman kaybeden doktora başvurmanız en doğru hareket olacaktır. 

AKINTI ARTTIYSA DİKKAT! 

Vajinal akıntı hamilelik sırasında artan bir süreçtir. Hamilelik döneminde artan bu akıntıların sebebi hormonal değişikliklerdir. Ancak normalden çok, örneğin günde birden fazla günlük ped kullanmaya ihtiyaç duyulan bir akıntı erken doğuma işaret edebiliyor.

KANLI VE YAPIŞKAN BİR AKINTI VARSA

Ani ayağa kalktığınızda, ç çamaşırda pembe, renkli ve sümüksü bulaş görülebiliyor. Rahim ağzı denilen kısımdan gelen bu akıntı erken doğumun habercisi olabileceği için vakit kaybetmeden doktora gitmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. 

 BERRAK SIVI GELMESİ

Erken doğumun en tehlikeli belirtilerinden biri de berrak bir sıvı gelmesidir. Çünkü hamilelik kesesi açılmış ve bebeğin sıvısı dışarıya akıyor olabilir. 

Yorumlar