Hamilelik döneminde yolculuk yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Hamilelik döneminde seyahate çıkmak isteyen anne adayları için gemi, uçak ve araba yolculuklarında dikkat etmesi gerekenleri bir araya getirdik!

Hamilelik döneminde yolculuk yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Anne olacak adayların en çok sorduğu sorulardan biri de hamilelik döneminde seyahat etmektir. Anne adaylarının gebelik döneminde seyahat ederken dikkat edilmesi gerekenler hakkında Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, önemli bilgiler verdi. Uçak, gemi ve araba yolculuklarında hamilelik döneminde dikkat etmesi gerekenlere yanıt aradık. Hamileliğin kaçıncı ayında seyahat edilmeli? Hamilelik döneminde seyahate çıkmak isteyenler için gözden geçirilmesi gerekenler...

HAMİLELİK DÖNEMİNDE SEYAHAT ETMEK GÜVENİLİR Mİ?

Hamilelikte seyahat çoğu kadın için güvenlidir. Siz ve karnınızdaki bebek sağlıklı olduğu sürece hamileliğin 36. haftasına kadar yolculuk etmek güvenlidir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE NE ZAMAN SEYAHATE ÇIKMALI?

Yolculuk için en uygun zaman hamileliğin ortasındaki dönem olan 14 – 28. haftalar arasıdır. Gebelikle ilgili sorunlar çoğunlukla ilk ve sonuncu üç ayda ortaya çıkar. Preeklampsi, erken membran rüptürü ve erken doğum sancısı da dahil olmak üzere gebelikle ilgili belli komplikasyonlar varsa seyahat etmeniz önerilmez. Birden fazla bebeğe hamile iseniz yolculuk etmek iyi fikir olmayabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE YOLCULUĞA ÇIKMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yola çıkmadan önce kadın – doğum doktorunuzla bir check – up ayarlayın. Tahmini doğum tarihinizi öğrenin. İhtiyaç duyabileceğiniz her tür reçetesiz ilacı, ağrı kesiciler, hemoroid kremleri, bir ilkyardım kiti ve prenatal vitaminleri yanınıza alın. Reçeteli ilaçlarınızı da yanınızda bulundurun.

ARABA YOLCULUĞUNDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Araba yolculuğu yaparken her gün olabildiğince kısa yolculuk edin. Araba sürerken her zaman emniyet kemeriniz takılı olsun. Kemeri karnınızın altından ve kalçanın üstünden bağlayın. Omuz kemerini karnınızın kenarına ve göğsünüzün ortasına (göğüsleriniz arasında) yerleştirin. Yolda sık sık durun. Böylece hareket edebilir ve bacaklarınızı uzatabilirsiniz.

UÇAK YOLCULUĞUNDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Uçuşunuzu ayarlarken doğum tarihinizi göz önünde bulundurun. Gebeliğin 36. haftasından önce tüm uçuşlarınızı tamamlayın. Bazı yurt içi havayolları gebeliğin son ayında uçuşu yasaklar ya da uçuşa uygun olduğunuza dair doktor raporu ister. Uluslararası uçuşlar için bu tarih daha da erkendir, kimi zaman gebeliğin en fazla 28. haftasına kadar uçuşa izin verilmektedir. Yolculuğunuzu planlarken havayolu şirketinin poliçesini kontrol edin.

Kolayca kalkabilmek ve bacaklarınızı esnetebilmek için koridor tarafından kotuk alın. Her iki saatte bir bunu yapmayı sağlayın. Uçuştan önce gaz yapan yiyecekler ve karbonatlı içecekler tüketmeyin. Uşak içindeki düşük hava basıncı yüzünden gaz genişler ve rahatsız hissettirir. Emniyet kemeriniz sürekli takılı olsun.

GEMİ İLE YOLCULUK YAPANLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Gemide bir doktor ya da hemşire bulunduğundan emin olun. Gideceğiniz yerlerde modern tıbbi kuruluşların bulunduğundan emin olun. Yola çıkmadan önce deniz tutmasına karşı alabileceğiniz ilaçların güvenli olup olmadığını öğrenmek üzere kadın doğum uzmanınızla görüşün. Gemi yolculuğu yapan kişiler için nörovirüs enfeksiyonu bir endişe sebebidir. Nörovirüsler 1-2 gün boyunca ciddi bulantı ve kusmaya yol açan bir grup virüstür. İnsanlar kolayca yedikleri yemeklerden, içtikleri içeceklerden ya da bu virüsle kirlenmiş yüzeylerden bu virüsü alabilirler. Gemide iken sık sık ellerinizi yıkayın. Aynı anda hem bulantı hem kusmanız varsa tıbbi yardım alın.

YOLCULUKTA TIBBI BAKIM HANGİ DURUMLARDA ARANMALI?

Aşağıdakilerden herhangi birinin ortaya çıkması halinde hastaneye gidin veya acil tıbbi yardım alın:

Vajinal kanama, pelvik ya da alt karın bölgesinde ağrı ya da kasılma, suyunuz gelirse, geçmeyen baş ağrısı, gözde kırmızı noktalar, görmek ya da görüşte tuhaflıklar, yüz ya da elde şişme. Ağır kusma ya da ishal durumları göz önünde bulundurun.

Yorumlar