Hamilelik mide bulantısına ne iyi gelir? Zencefil yerseniz...

Hamilelik mide bulantısıne ne iyi gelir?Hamilelik mide bulantısı nasıl geçer?Bu önerilerle sizde mide bulantısından kurtulun!

Hamilelik mide bulantısına ne iyi gelir? Zencefil yerseniz...
-A A+

Hamilelik mide bulantısına ne iyi gelir? Hamilelik bulantısı nasıl geçer? Hamilelik bulantısının nedenleri nelerdir? Birçok anne adayının sevincine gölge düşüren mide bulantısı sizinde kabusunuz olmasın. İşte hamilelikte mide bulantısını azaltmak işte için yemeniz ve yememeniz gerekenler besinler...

TUZLU KRAKERLER ATIŞTIRABİLİRSİNİZ 

Mideniz bulandığında sindirimi ve kokusu ile sizi zorlamayacak tuzlu krakerler atıştırabilirsiniz. Bu tip atıştırmalıkların tadı da hafif olduğu için sizi zorlamayacaktır.

ZENCEFİL KOKLAYIN 

Zencefilin mide bulantısına iyi geldiği biliniyor. Taze zencefilden bir kaç dilim kesip bir fincan sıcak suya atarak 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra çay gibi içebilirsiniz. Hatta bazen zencefili koklamak bile mide bulantısını geçirebilir. Yine aynı şekilde limon koklayabilir ya da çayınıza bir iki damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

BOL SU İÇİN

Vücudun susuz kalması mide bulantısını arttırabilir. Bu yüzden kafeinsiz, şekersiz taze sıkılmış meyve suları hem vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayacak hem de su eksikliğini giderecek iyi bir kaynak olarak kullanılabilir.Az yağlı gıdalar tüketin.Sindirimi zor yemekler yemeyin.Öğünlerinizi bölerek azar azar yiyin.Doktorunuza danışarak multivitamin ve folik asit takviyesi kullanabilirsiniz.
Bazı durumlarda demir takviyesi sindirim sistemini zorlayabilir.

HORMON DÜZEYİ

Hamilelikte mide bulantısının nedenleri ise genel olarak şunlardır.Hamile kaldığın anda vücuduna ortalamanın üzerine çıkan progesteron gibi hormon düzeyleri mide bulantılarını arttırıyor olabilir.

HASSASLIK 

Hamileliğinin öncesinde de bulantı ve kusma şikayetlerinin olması, senin bulantıya sebep olan faktörlerden daha çabuk etkilendiğini gösterir. Eğer böyle sorunları genelde yaşamayan biriysen, muhtemelen hamileliğinde de çok fazla mide bulantısı çekmezsin.

YORGUNLUK
Yorgunluk, stres ve yetersiz beslenme de hamilelerde mide bulantısına neden olabilir.

İLK HAMİLELİK

Eğer ilk bebeğine hamileysen ve vücudun hamile olma halini ilk kez yaşıyor ve buna adapte olmaya çalışıyorsa mide bulantısı ve kusma yaşama ihtimalin artar.

ÇOĞUL GEBELİK

İkiz veya üçüz bebeklere hamileysen yani çoğul gebelik yaşıyorsan bu da yaşadığın bulantıları tetikleyebilir.