Hamilelikte idrar kaçırma ne zaman başlar tuvalete gidene kadar...

Hamilelik döneminde kadınlarda sıklıkla görülen durumlardan biri de idrar kaçırmadır. Peki idrar kaçırma bu dönemlerde neden olur? İşte merak edilen cevabı...

Hamilelik döneminde vücudun doğasının değişmesiyle beraber bazı sorunlarda meydana gelmektedir. Mesla idrar torbasına bağlı olarak düşünülen hamilelik döneminde sık sık idrar kaçırma neden olur? Hamilelik döneminde idrar kaçırma ne zaman başlar gibi sıklıkla sorulan sorularınızı Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Gebelik döneminde her kadının idrar kaçırma şiddeti farklı seyredebilir.Hamile anne adayının gebelik süresinde böbreğinden geçen kan oranı artar. Kan oranının artmasıyla böbrekten süzülen kan miktarı da fazlalaşmaya başlar. Genişleyen rahim mesaneye baskı yapar ve onu yukarıya ve geri olmak suretiyle iter.

HAMİLELİK DÇNEMİNDE İDRAR KAÇIRMA NEDEN OLUR?

Urge inkontinans: Tuvalete gidene kadar dahi idrarı tutamama durumudur. Mesane duvarının idrar yolu enfeksiyonları sonucunda hassaslaşma olur. Bu nedenden dolayı, urge inkontinans sebepli idrar kaçırma problemi meydana gelir.

Stres inkontinans: Öksürük, aksırık, kahkaha atmak gibi karın içi basınç artırıcı olaylar sonucunda meydana gelen idrar kaçırma durumudur. Mesane ve idrar yolu ( üretra ) arasında bulunan sfinkterin işlevlerini yeterli bir şekilde yerine getirememesi neticesi ile meydana gelir.

Yorumlar