Hurma sirkesinin faydaları neler doğumu kolaylaştırıyor!

Hurma sirkesinin faydaları neler? Hurma sirkesinin hamilelik döneminde tüketildiğinde kolay bir doğum yapma fırsatı sunduğunu biliyor muydunuz?

Hurma sirkesinin faydaları neler doğumu kolaylaştırıyor!

Hurma sirkesinin ne olduğunu hiç duymuş muydunuz? Hurma ve sirkeyi yan yana getirdiğinizde anlamsız bulabilirsiniz fakat tam olarak bu durum öyle değil! Bu mucizevi ikili yanyana geldiği zaman ortaya sağlık açısından muhteşem sonuçlar çıkıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden tutun da kolay bir doğum yapmaya kadar pek çok mucizevi sonucu olan bu sirkenin bilinmeyen faydalarına ve nasıl yapıldığına gelin hep beraber bakalım. Hurma sirkesinin nasıl yapıldığını Dr. Feridun Kunak'tan öğrendik. İşte tüm merak edilenler! 

HURMA SİRKESİNİN FAYDALARI NELER?

Hurma sirkesi vücuda enerji depolamaktadır. Bunun yanı sıra fazla kilolarından şikayetçi olanlar içinde sıklıkla tüketilmesi gerektiği söylenen besinler arasında yer almaktadır. Tam bir diyet dostu olan hurma sirkesi aynı zamanda bağışıklık sistemininde güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Hormonları düzenleyerek vajinal kasları güçlendiren bu faydalı içecek, doğum sonrasında görülme riski olan kanamayı da en aza indiriyor. Burada kanama demişken yalnızca doğum kanamaları değil tüm kanamalar için geçerlidir. 

EVDE HURMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Malzemeler: Hurma, tuz ve su.

Dr. Feridun Kunak tarafından Trabzon hurması ile denenen bu tarif için öncelikli olarak, hurma kabuklarını soymadan önce sirkenin hazırlanması tavsiye edilmektedir. 5 adet trabzon hurmasını kavanoza koyup üzerine 1 çay bardağı saf (doğal) sirke eklemelisiniz. Daha sonra 1 çay kaşığı tuz ekleyip kavanozun bitimine kadar su doldurmalısınız. 20 gün boyunca serin ve ışık almayacak yerde muhafaza edin. 30 adet hurmayı olduğu gibi ayrı bir kavanoza koyun. Yine bir tatlı kaşığı doğal tuz koyun ve geri kalanı suyla doldurun. Mineral değerlerinin kaybolmaması için çelik değil tahta kaşıkla karıştırın. Kavanozu pamuklara sarıp iple sıkıca bağlayın 6 hafta kadar bekletin. Süzgeçle süzdükten sonra kavanoza ya da şişeye dökün.

 

Yorumlar