Ara öğünler, dişleri tehdit ediyor…


DentGroup Maslak Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler, fazla sayıdaki ara öğünlerin, diş çürüklerine olan etkisini anlatıyor!

Ara öğünler, dişleri tehdit ediyor…


Kilo kontrolü için tavsiye edilen ara öğünler, dişlerde asit saldırısına yol açıp, plağa ve çürüğe neden olabiliyor.

DentGroup Maslak Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler, fazla sayıdaki ara öğünlerin, günlük üç öğün şeklinde dengeli beslenmeye göre diş çürüğü oluşturma riskini arttırdığı uyarısında bunuluyor ve “Normal ana öğünlerde, tükürük salgısı daha fazladır ve çiğneme sayısı da daha fazla olduğundan, bu durum dişlerin mekanik temizliğine katkı sağlar, ara öğünlerde ise bu durum geçerliliğini kaybeder” diyor.

Diş yüzeyinde biriken bakteri plakları içerisindeki mikroorganizmaların, ağızdaki gıda artıklarını fermente etmesi sonucunda açığa çıkan asit ile diş sert dokusunda oluşturduğu yıkım, kötü görüntü, kötü koku ve dayanılmaz ağrı ile hayatı zehir eden çürüklere neden oluyor. DentGroup Maslak Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler, ara öğünlerin, oluşturdukları plak reaksiyonu nedeniyle, ağız ve diş sağlığının en büyük düşmanı olduğunu vurguluyor.

Ara öğünlerin çoğunda, plaklara asit üretme fırsatı veren şeker veya nişasta bulunduğunu vurgulayan  Dr. Umut Güler, her bir plak saldırısının ara öğünün tüketilmesinden sonra 20 dakikaya kadar devam edebildiğini hatırlatıyor. Dr. Güler, bu süre içinde plak asidinin diş minesine saldırarak güçsüzleştirdiğini ve böylece çürük oluşumunu başlattığını ifade ediyor.

En zararlısı kurabiye, ekmek, meşrubat; fındık ve ceviz ise çürüğe yol açmıyor…

DentGroup Maslak Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler, ara öğünlerden mümkün olduğunca kaçınmak gerektiğini, mutlaka tüketilecekse tek seferde ve besleyici değeri yüksek gıdaların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Dr. Güler, ara öğün sayısı arttıkça, her ara beslenme 20 dakika plak saldırısı anlamına geldiği için, asit saldırısı süresinin uzadığına ve yarattığı tahribatın da doğal olarak arttığına işaret ediyor.

Dr. Umut Güler, ara öğünlerde tüketilen karbonhidratlar, meşrubat, ekmek ve kurabiyelerin çürük oluşturma riski en yüksek besinler olduğunu,  meyve suları, kurutulmuş meyveler ve sütün de orta risk grubunu oluşturduğunu anlatıyor. Dr. Güler, fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yemişlerin ise risksiz grupta yer aldığını ve çürüğe yol açmadığını sözlerine ekliyor.
 

Yorumlar