Boyuna dikkat etmek gerek

Topuklu ayakkabılar pek çoğumuz için şıklığın olmazsa olmazlarından... Ama güzelleşirken unutmamamız gereken noktalar var.

Boyuna dikkat etmek gerek

julie-rrap.jpg

Ayakkabıda topuk yüksekliğinin 5 cm'yi geçmemesi gerektiğini belirten ortopedistlere göre, yüksek topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi ayakta ve bacaklarda ortopedik sorunlara zemin hazırlıyor.

Başparmakta kemik çıkıntısı gelişmesi, tırnak batması, tırnakta şekil bozuklukları, aşil tendonu kısalığı ve nasırlar bu sorunlardan bazıları.

NTVMSNBC çalışanı Tülay Karabağ'ın haberine göre, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Aktaş, özellikle topukları sivri ve ucu ince olan ayakkabılarda bu problemlerin yanı sıra denge sorununun da yaşandığını ve ayak bileği burkulmalarına da sık rastlandığını söyledi.

Halluks Valgus (Başparmakta kemik çıkıntısı) ameliyatla düzeltiliyor

Yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabılardan kaynaklanan problemlerin cerrahi müdahale gerektirebileceğini söyleyen Prof. Aktaş, “Birinci önceliğimiz; bu gibi sorunların ortaya çıkmasından kaçınmaktır. Çünkü bu sorunlar ortaya çıktıktan sonra çoğunlukla cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Aktaş, mantar topuklu ayakkabıların sivri topuklulara göre ayaklara daha az zarar verdiğini belirtti.

Ayak ve bacak sağlığı açısından ayakkabı seçerken hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini ise şöyle özetledi:

“Ön tarafı sivrilen ve topuk yüksekliği 5 cm'nin üzerinde olan ayakkabılar tercih edilmemeli. Özellikle ayak parmaklarının rahat ettiği, ön tarafı daha yuvarlak ve topukları çok yüksek olmayan ayakkabılar tercih edilmeli. Çok düz ayakkabıları da önermiyoruz. Ortopedistler olarak bizim önerimiz; ön tarafta parmakları sıkıştırmayan ve topuk yüksekliği 2-5 cm arasında olan ayakkabılardır.”

 

 

 

Yorumlar