Katarakt ameliyatlarında bıçaksız dönem!

Viyana'da yapılan Avrupa Katarakt Kongresi'nden dönen Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, katarakt ameliyatlarının artık ameliyatsız yapılabileceğini söyledi.

Katarakt ameliyatlarında bıçaksız dönem!

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, “Bıçaksız katarakt ameliyatının katarakt tedavisinde çok önemli ve çığır açacak nitelikte olduğunu söyledi. Bu yöntemle katarakt ameliyatlarında risk azalırken hasta daha kısa sürede iyileşebilecek. Teknoloji Kasım ayında Türkiye’ye geliyor.

Bıçaksız lazer ameliyatlarından sonra katarakt tedavisinde de bıçaklı ameliyatlar tarih oluyor. Viyana’da yapılan Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Kongresi’nden dönen Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, bıçaksız katarakt ameliyatının Türkiye’de ilk kez Kasım ayında Avrupa ile eş zamanlı olarak Femto Fako adı verilen lazer teknolojisiyle yapılabileceğini açıkladı. Tıp dünyasında devrim niteliğinde sayılan lazerle katarakt ameliyatlarında hasta çok kısa sürede iyileşecek ve günlük aktivitelerine hemen dönebilecek.

''Katarakt cerrahisinde bıçak kullanımı tarihe karışacak''

Lazerli katarakt uygulamasının bıçaklı katarakt devrini tamamen bitireceğini ifade eden Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, “Katarakt cerrahisi bugün teknolojik olarak çok ilerlemesine rağmen ameliyatlarda çok ender de olsa insan elinin engelleyemediği bazı komplikasyonlar görülebiliyor. Bu komplikasyonları oluşmamasında ise doktor deneyimi çok büyük önem taşıyor.
Şimdi gelinen noktada ise göz cerrahisinde bir devrim niteliği taşıyan lazerle katarakt tedavisi dönemi başlıyor. Femto saniye laser ile katarakt cerrahisinde bıçak kullanımı tarihe karışacak ve daha güvenli hale gelecek. Komplikasyon riskleri önemli oranda düşecek” dedi.

''Ameliyattan sonra hasta gözlüğe neredeyse hiç ihtiyaç duymayacak''

İlaç veya gözlükle tedavisi mümkün olmayan kataraktın, doğuştan da olabileceğini ancak daha çok yaşa bağlı ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Kazım Devranoğlu, oluşmuş bir kataraktın tek tedavisinin de ameliyat olduğunu kaydetti.

Katarakt ameliyatının gözün en önemli ameliyatlarından biri olduğunu belirten Devranoğlu, katarakt tedavisinin lazerle yapılmasının hastaya birçok bakımdan fayda sağlayacağı vurgulayarak şunları ifade etti: 

“Bu yöntemle ameliyat hastaya çok büyük konfor sağlayacak. Ameliyatın en büyük olumlu getirilerini şu şekilde sıralamak mümkün. İlerlemiş, çok beklemiş katarakt vakalarının ameliyatları daha kolay ve komplikasyonsuz olarak yapılabilecek. Daha önce kullandığımız fako yöntemindeki ultrason enerjisi burada kullanılmayacağı için göz dokularına zararlı etki olmayacak.

Özellikle kornea sorunları olan ve korneadaki hücre sayısı fako yöntemiyle yapılacak katarakt ameliyatını kaldıramayacak olgularda tek kullanılacak yöntem laserle katarakt ameliyatı olacaktır. Katarakt ameliyatı olan kişi için eskiden 2-3 gün istirahat gerekirken bu yeni yöntemle kişi daha kısa sürede sosyal yaşantısına devam edebilecektir, kullanılacak özellikli merceklerle ameliyattan sonra hasta gözlüğe neredeyse hiç ihtiyaç duymayacak. Bu yöntemle hastalar gözlükten kurtulmanın keyfini yaşayacaktır.”

Yorumlar