Migren ağrısını ne geçirir?

Mutfağınızda toz ya da tane zencefil yoksa doğru marketin yolunu tutun. Çünkü zencefil, migrenden bulantı ve şişliğe kadar her derde deva bir bitki!

Migren ağrısını ne geçirir?

Migren ağrınız başladığında, hiçbir ağrı kesici veya ilaç baş ağrılarınızı, bitmek bilmeyen zonklamanızı geçiremeyecek gibi gelebilir ama bu durum sandığınız kadar korkutucu değil. Baş ağrısı sosyal hayatı etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Öyle ki bazen ilaçlarla dahi önlenemeyebilir. Dikkate alınmaması halinde, migren başta olmak üzere pek çok hastalığı beraberinde getirebilir. Dr. Halit Yerebakan migren ve iyileştirici bitkiler ile ilgili bir açıklamada bulundu. Sizlerle payşıyoruz... ''Migren ilk olarak Hipokrat tarafından M.Ö. 400 yılında tarif edilmiş bir hastalık. Halen gerçek bir tedavisinin olmaması ilginç. Son yapılan araştırmalar; migreni, beyindeki iltihapsız enflamasyon olarak nitelendiriyor. Migren ağrısı üç güne kadar sürebilir ve genellikle kafanın tek tarafında şiddetli, zonklayıcı bir ağrı şeklindedir. Kafein, patates cipsi ve süt gibi baş ağrısına sebep olduğu bilinen birçok yiyecek ve içecek olduğu kadar migreni iyileştirici güçleri olan tonlarca gıda da var. Bugün anlam veremediğiniz, çözüm bulamadığınız, bitmek bilmeyen ağrılarınızı hafifletmek için doğal yöntemlerle neler yapabiliriz onlardan bahsedelim. Hemen şimdi mutfağa gidin ve zencefil stoğunuzu kontrol edin. Eğer toz ya da tane zencefil yoksa doğru marketin yolunu tutun. Bir zencefilin hayatınıza tahmin edemeyeceğiniz kadar etkisi olabilir. Zencefil denince birçoğumuzun aklına mide bulantısına iyi geldiği gelir. Ama zencefil; PSM ağrısı, baş ağrısı, şişkinlik ve daha birçok hastalığa iyi gelir. Zencefil, migren ağrınız için birebirdir ama bunu etkilerken başka nelerin düzelmesine fayda sağladığını bilmek ister misiniz?''

1. Migren ağrısını azaltır
Zencefil, sizi gece acil servise gitmekten alıkoyabilir. Zencefilin anahtar özelliği prostaglandin sentezini engelleme kabiliyetidir. Böylece kan damarlarının şişmesine ve baskı oluşturmasına engel olur. Bir araştırmada, zencefil tozu almanın, yaygın migren ilaçları kadar migren tedavisinde etkili olduğu ortaya çıktı. Dahası zencefil migren ağrısından sonra ortaya çıkan mide bulantısını da önlemeye yardımcı olur.

2. Bağışıklığı artırır
Bir zencefil çayını yudumlarken tıkanıklığı ve diğer soğuk algınlığı belirtilerinizi azaltıyor olabilirsiniz. Zencefil, bağışıklık artırıcı antioksidanlarla doludur ve doğal bir ağrı kesici, ateş düşürücü yerine geçer.

3. Eklem ağrısını giderir
Artrik hastalığının sebep olduğu eklem ağrısı ve iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur. Çünkü zencefil, inflamatuarlu sitokinlerin oluşumunu engelleyebilen güçlü anti-inflamatuar maddeler içerir.

4. Kas ağrılarını yatıştırır
Spor çıkışında kas ağrısı yaşamamak için spor salonuna gitmeden önce zencefil tüketmeyi unutmayın. Araştırmalar, doğal bir ağrı kesici ve anti-inflamatuar olarak bilinen zencefilin egzersiz sonrası kas ağrılarını hafiflettiğini saptadı. Araştırmada, günde 2 gram zencefil verilen katılımcılar (1 çorba kaşığı taze rendelenmiş zencefil veya 3/4 çay kaşığı toz zencefil) egzersizden 24 saat sonra egzersize bağlı kas ağrısında etkisiz ilaç verilenlere göre yüzde 25'lik bir azalma yaşadılar. Başka bir çalışmada da toz zencefil kullanan sporcularda eklemlerde iltihaplanma daha az gözlemlenmiştir.

5. Karın şişkinliğini engeller
Herkesin bulantı savaşçısı olarak bildiği zencefilin ne kadar da etkisi varmış değil mi? Zencefile şişkinlik savaşçısı da diyebiliriz. Bileşenleri, sindirimi artırmak için mide özü sularını ve sindirim organlarını uyarır. Zencefil içinde proteinleri parçalamaya yardımcı olan zingibain enzimini barındırır. Bu da düz bir karına sahip olmak için anahtar besin olmasına neden olur.

Yorumlar