Sürekli bitkin mi hissediyorsunuz?

Her sabah yorgun uyanıyor, kendinizi sürekli bitkin mi hissediyorsunuz? Bunun sorumlusu farkında olmadan solunum yollarına yerleşen virüsler olabilir.

Sürekli bitkin mi hissediyorsunuz?

Her sabah yorgun uyanıyor ve bütün gün halsiz geziyorsanız 'kronik yorgunluk' yaşıyor olabilirsiniz. Bu hastalığın altında hiç tahmin etmediğiniz sebepler yatıyor olabilir.

Habertürk'ün haberine göre, kış ayına girdiğimiz şu günlerde bedensel sıkıntılarımıza bir yenisi daha eklendi: Kronik yorgunluk… Kronik yorgunluğa neden olan; ancak farkında olmadığımız kulak burun boğaz hastalıkları yaşam kalitemizi düşürebiliyor. Bu yorgunluğa neden olan kulak burun boğaz problemlerini Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seyhan Alkan bu hastalığı anlattı.

Kişinin bedensel olarak kendini iyi hissetmemesi, iş gücü kaybı, davranış bozukluğu, konsantrasyon kaybı, cinsel isteksizlik gibi birçok problemin belli bir süreye yayılması olarak tanımlanabilecek yorgunluğun özellikle üst solunum yolu problemleri nedeniyle oluştuğunun altını çizen Alkan, ''Vücudumuzun ihtiyacı olan oksijen miktarını karşılamayan bedenlerde yorgunluk kaçınılmazdır ve kulak burun boğaz bölgemizdeki problemler kronik yorgunlukta tetikleyici olabilir.

Bunlar;

- Hava yolumuzu tıkayan burun içi eğrilikler,
- Burun eti büyümeleri,
- Kronikleşmiş sinüzitler,
- Fark edilmeyen kronik sinüzitler,
- Alerjiye bağlı burun içinin yaygın şişmesi,  
- Geniz eti,  
- Yumuşak damak ve küçük dil iriliği, pozisyonu,
- Bademciklerin normalden çok iri olması,
- Dilin iri olması ve ağız boşluğuna sığmaması,
- Çenenin küçük ya da geride yerleşmesi,
- Ses tellerine yerleşen polipler kronik yorgunluk sebebi olabilir.

Bu nedenle uzun süreli geçmeyen bir kronik yorgunluğunuz varsa mutlaka bir KBB uzmana başvurun'', açıklamasında bulundu.

Yorumlar