Uyuyan güzel hastalığı

Poppy Shingleton'un hikayesi, masalları aratmıyor. Uyuyan güzel, beklenmedik bir anda uyuyakalıyor. Tam da 18. yaş gününü kutlayacakken olduğu gibi...

Uyuyan güzel hastalığı

''Kleine-Levine'' sendromu:

Dünyada çok sık rastlanan bir hastalık bu. Birden uyuyakalan insanlar olduğunu biliyor muydunuz? Hastalık 16-20'li yaşlarda ortaya çıkıyor, erkekleri daha çok etkiliyor. Vakalar üzerinde yapılan izlemelerde, sendromun 3. dakikada sonlandığı görülmüş. Sendrom, psikiyatrik bozukluklar ve davranış bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Hasta günün ortalama 18-20 saatini uyuyarak geçiriyor, sadece tuvalet ve yemek gibi ihtayaçlarını gidermek için uyanıyor. Uyandığındaysa cinsel açlık hissediyor.

Poppy Shingleton, bu sendroma yakalanan vakalardan sadece biri... 18. yaş gününü üzülerek anlatıyor:

''18. yaş günümde uyudum, çok büyük bir parti planlamamıştım, arkadaşlarımla çıkıp bir şeyler içecektik ama olmadı" diye konuşan o zamanlar hemşirelik okuyan Poppy, "herkes dışarıda yılbaşını, işe girişlerini kutlarken ben sosyal hayattan tamamen soyutlanmıştım. Ailem her an uyuma riskime karşı okulun kapısında nöbetteydi. Derslerden hep geri kaldım bu yüzden ikinci yılımda üniversiteyi bırakmak zorunda kaldım. Düzenli bir hayatım olamadı", diyor.

Yorumlar