'Varis çorabı' deyip geçmeyin

Bir araştırmaya göre, gündüz giyilen varis çorapları özellikle damar yetmezliği bulunanlarda uygu apnesini yüzde 36 oranında azaltıyor.

'Varis çorabı' deyip geçmeyin

'American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine' dergisinde yayımlanan bir makaleye göre, gündüz varis çorabı giydirilen ve damar sertiği olan hastalarda, bir hafta içinde uyku apnesinde önemli azalma meydana geldi.

Varis ve uyku apnesi arasında önemli bir bağlantı var

'Damar yetmezliği ile uyku apnesi arasında nasıl bir bağlantı olabilir' demeyin hemen. Çünkü damar yetmezliği bulunanlarda, -özellikle oturarak çalışıyorsa- gün boyu vücuttaki sıvı ayaklarda birikiyor.

Bacak kasları da zayıfsa, oksijen oranı düşmüş kirli kanı hızlı bir şekilde yeniden kalbe göndermek için damarların ihtiyacı olan yeterli basınç da bulunmuyor.

Kan bir nevi bacaklarda birikiyor, yani 'ödem' oluşuyor.

Gece oluşan ödemler nefes borusunu tıkıyor

Hasta, akşam eve gidip 'şöyle bir dinleneyim' diye uzandığında, yani gece uyku halindeyken bacaklarda biriken sıvı kafa kısmına doğru akıyor.

Bu sırada gırtlak bölgesindeki yumuşak dokuda ödem meydana geliyor ve bu da nefes borusunu tıkıyor. Yani 'uyku apnesi' oluşuyor.

Apne, yani solunumun kısa süreli durması, nadiren hayati tehlike yaratıyor. Çünkü vücut, oksijensiz kaldığında alarm zillerini çalıyor ve kişiyi aniden uyandırıyor.

Geceyi, bu sıçramalarla geçiren kişi, doğal olarak uykuya geçemiyor. Sürekli uykusuzluk, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü çekiyor.

Varis çorabı pratik bir çözüm

İtalya Brescia Üniversitesi'ndeki bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre de, bir hafta boyunca varis çorabı giyen, damar yetmezliği olan hastalarda gece vücutta yer değiştiren sıvı miktarı yüzde 62 azaldı.

Boyun bölgesinde oluşan doku ödemi neredeyse aynı oranda gerilerken, apnelerin sayısı da düşüşe geçti.

Araştırmayı yapan Stefania Redolfi, bu kadar kısa sürede böyle bir sonuca ulaşmalarının kendilerini şaşırttığını, ucuz ve kolay bir tedavi yöntemi olabilecek varis çoraplarının uzun vadedeki olumlu etkilerinin de araştırılabileceğini söyledi.

Yorumlar