Aşık olduğunuz ama kızdığınız adamlar

Onu seviyor ve uzun yıllar sürecek bir birlikteliğin hayalini kuruyorsunuz. Fakat bazı davranışları sizi çıldırma noktasına mı getiriyor? O zaman yaklaşımınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Aşık olduğunuz ama kızdığınız adamlar

Onun beynini eğitin

Buna davranışçı eğitim denilmektedir. Erkeklerin bir taraflarının hep çocuk kaldığını düşünecek olursak erkeğinizi 'şekillendirmek' için bu yöntemi siz de ilişkinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Onu ödüllendirerek…

Tekrarlanan davranışların kalıcılığını koruması için bilinçaltına 'yaptığım şey doğru' mesajının iletilmesi gerekiyor. Ona ne yaptığınızı açıklamadan sizi mutlu eden davranışlarından sonra ödüllendirin.

Küçük bir iltifat, çikolata, güzel bir masaj ya da şık bir hediye… Sevgilinizin hoşlandığı şeyleri düşünün ve doğru ödülü bulun. Davranışın güzelliğine göre ödülü arttırın. Tekrar hatırlatalım: Bunu neden yaptığınızı ise açıklamayın. Fakat davranış-ödül sürecini de geciktirmeyin.

Kötü davranışlar hakkında konuşmayın. Sizi mutsuz ettiğinde '… şeklinde davransan daha mutlu olurdum' demeyi tercih edin. Ödül sistemi en çok kötü davranışın değişmesinde etkili olacaktır.

 

Yorumlar