Duygular vücutta nasıl hissediliyor?

Araştırmacılar vücudun duygu haritasını çıkardılar. Üzüntü, mutluluk, öfke, aşk gibi duygular bakın asılnda nasıl hissediliyor!

Duygular vücutta nasıl hissediliyor?

Gurur hissini başınızda hissederken, utanma hissi kulaklarınızın yanmasına sebep ouyor. Peki ya mutluluk? İşte o, bütün vücudunuzu sarıyor ve sizi sıcacık bir his kaplıyor.

duygularin-vucut-haritasi-cikarildi.jpg

Bilim adamları, duyguların vücut ısısını ve bir sonraki tepkileri etkilediğini belirleyerek bir harita hazırladı. Araştırmada, hangi duyguları vücudun hangi bölgesinde hissettiğimiz tespit edildi.

Finlandiya’nın Aalto Üniversitesi’nden Profesör Lauri Nummenmaa, “Duygular sadece zihinsel değil, ancak bedensel durumu da ifade ediyor. Böylece bizi hızla tehlikelere karşı hazırlık almaya itiyor, aynı zamanda çevremizdeki sosyal etkileşimlere de tepki vermemizi sağlıyor” dedi.

Finlandiya, İsveç ve Tayvan’da 700’den fazla birey üzerinde yapılan deneyde, araştırmacılar denekleri farklı hislere yöneltti. Ardından, deneklere bilgisayar üzerinde insan vücudu gösterilerek, bedenlerinin neresinde hislerin artıp azaldığı soruldu.

Denekler, birçok duygu halinde hislerin vücutlarındaki yayılımını gösterdi ve hislerin topografik haritası oluşturuldu.

Yorumlar