İyi niyet elçisi Pelin Batu

Birleşmiş Milletler'den Türkiye'de vakıf kurması için teklif alan Pelin Batu, 'iyi niyet elçisi' olmak için harekete geçti.

İyi niyet elçisi Pelin Batu

Emekli büyükelçi İnal Batu'nun kızı olan oyuncu, ilkin BM'nin iyi niyet elçiliği için, daha sonra BM adı altında çalışan MANR'den, Türkiye'de vakıf kurması yönünde bir teklif aldı. ABD'li oyuncu Angelina Jolie de, 2001'den beri BM 'iyi niyet elçisi' olarak görev yapıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü'nde doktora yapan ve 'Metamorfoz' isimli tezini tamamlamak için ABD'de bulunduğu sırada teklif alan Batu, süreci şöyle anlattı:

"MANR, sosyal ve ekonomik sorunları çözmek için doğal kaynağın müzik olduğunu savunuyor. New York'ta BM tarafından desteklenen, sosyal ve ekonomik değişiklik için müzik kullanımını teşvik eden ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon. Bana geçen yıl böyle bir teklif sundular. O zaman tezimden dolayı bu işe tam olarak kafayı veremedim. ABD'de bununla ilgili BM'nin birkaç büyükelçisiyle görüştüm. Türkiye'de de bu konuyla ilgili çeşitli temaslarım oldu. Tezimi teslim ettikten sonra tekrar onlarla irtibata geçeceğim."
 

Yorumlar