Kadınlar sıkışık trafikte daha stressiz

Uydu navigasyon şirketi TomTom’un yaptığı yeni bir araştırma sıkışık trafikteyken erkeklerin stres seviyelerinin kadınlarınkine göre yedi kat fazla arttığını ortaya koydu.

Kadınlar sıkışık trafikte daha stressiz

İngiliz psikologların gönüllüler üzerinde yaptığı bir araştırmada, trafik tıkanıklığına yakalandıktan sonra deneklerin tükürüklerindeki stres kimyasallarındaki artışı test ederek bu sonuca ulaştılar.

Çalışmada aynı trafik sıkışıklığı senaryosunda, kadınların stres seviyesinin yüzde 8,7, erkeklerin ise yüzde 60 arttığı tespit edildi.

İngiliz uzmanlar bu derecede bir artışın sağlıksız olabileceğini, zira kalbi baskı altına alacağını, ayrıca baş dönmesi ve nefes alma güçlüğüne yol açacağını belirttiler.

Araştırmada gönüllülerin birçoğunun stres yaşadığının farkında olmadığı ifade ediliyor.

Kadınların yüzde 67’si, erkeklerin ise yüzde 50’si sıkışık trafikte 20 dakika geçirdikten sonra herhangi bir stres hissetmediğini söylemiş, fakat kimyasal seviyeler bunun aksini göstermiş.

Çalışmada yetişkinlerin yüzde 48’inin günlük olarak evden işe otomobille gittiği ve sürekli sıkışık trafikte kalanların, stresle ilgili sağlık sorunları yaşama potansiyeli taşmasının, otomobil sürüşlerini de tehlikeli hale getirebileceği ifade ediliyor.

Araştırmacılar erkeklerin daha fazla stres yaşadıklarını, çünkü zor bir durumda normal tepkilerinin, “savaş ya da kaç” olduğunu, bir başka deyişle ya tehlikeyle yüzleştiklerini, ya da ondan kaçtıklarını söylüyor.

Ancak senaryo sıkışık trafik olunca ellerinden bir şey gelmeyen denekler öylece oturuyor ve sinirleniyorlar.

Diğer yandan kadınlar baskıyı azaltmak için radyodaki bir şarkıya eşlik etme gibi yöntemler kullanarak bu tür durumlarla daha iyi başa çıkıyorlarmış.

Ntvmsnbc

Yorumlar