Kan grubun karakterini yansıtıyor!

İş görüşmesine gittiğinizde size kan grubunuzu sorarlarsa şaşırmayın. Çünkü Japonya'da bazı şirketler çalışanlarını kan grubuna göre seçiyor. Neden mi?

Kan grubun karakterini yansıtıyor!

Fransız bir gazeteci, Japonya'nın en tanınmış televizyon şirketlerinden birine iş için başvurur. Kendisini çağırırlar, mülakatta ilk soru kan grubuna ilişkindir. Gazeteci yanıt verdikten sonra yöneticiler 'mükemmel' deyip onu işe alırlar.
 
Bir Japono tomobil firması yeni atılım için işletmeci ve pazarlamacı ararken de aynı yolu dener: "Genç, yetenekli ve kan grubu A ya da AB olan adayların..."
 
Araştırmacı Yazar Şevket Kuru, uzun süren inceleme ve araştırmaları sonucu 'Kan grubun karakterindir' isimli kitabı piyasaya çıkardı.

Kuru, kitabında, hayatı en iyi şekilde sürdürebilmek için kan grubuna göre beslenme ve hayat tarzına ilişkin bilgilere yer verdiğini söylüyor.

Kan grubunun; ırk, kültür ve yetişilen coğrafyadan daha güvenilir bir ölçüt olduğuna dikkat çeken Kuru, bu yöndeki çalışmaların ilk kez biyoloji, sosyoloji, psikoloji ve istatistik diplomalarına sahip Japon asıllı Masahito Nomi tarafından ele alındığını anlatıyor.
 
Nomi'nin kurduğu şirketin halen dev sanayi kuruluşlarına bu yönde danışmanlık yaptığını kaydeden Kuru, "Birçok firma bugün işe eleman almadan önce Nomi'nin şirketine danışıyor. Ayrıca insanlar arkadaşlarını ve eşlerini seçerken de bu şirketten faydalanıyor" diyor.
 
Kan gruplarının öne çıkan özellikleri
 
0 grubu: Dinamik, huzurlu, çalışkan, sıcak kanlı, işlerinde son derece tutarlı, hırslı ve otoriter yapılı.
 
A grubu: Mükemmel planlamacı, dışa dönük karaktere sahip, yaşamadan önce anlama taraftarı.
 
B grubu: Gelişmiş empati yeteneğine sahip, diğer kan gruplarından daha ılımlı, rekabet ve savaşçılık pek yok.
 
AB grubu: Cömert ve paylaşmayı sever, çevrelerini çok iyi gözlemleyen duyarlı, olaylara büyük açıklıkla bakarlar.

Yorumlar