Milli sporcumuzdan tarihi rekor!

Milli yüzücü 17 yaşındaki Zeynep V.Güneş, Fransa’da üç altın, 1 gümüş alırken, 200 metre kurbağalamada 2.22.69 ile gençler dünya rekorunu eline geçirdi.

Milli sporcumuzdan tarihi rekor!

Tarihte ilk kez Ay-Yıldız boneli bir yüzücü, dünya rekoru kırdı. Savaş nedeniyle Ukrayna’dan kaçarak 1.5 yıl önce Türkiye’ye sığınan ve vatandaşlık alan Zeynep Viktorya Güneş, dünya rekoruyla Türkiye'ye minnetini göstermiş oldu.

Fransa’nın Vichy kentinde gerçekleşen Fransa Açık Yüzme Şampiyonası’nda 200 metre kurbağlama yarışını 2:22.69’luk derecesiyle kazanan milli yüzücü, 2:23.06’lık dünya rekorunu da tarihe yazmış oldu.

Eski rekor, Güneş’in katılamadığı Avrupa Oyunları’nda 10 gün önce Rus Maria Astashkina tarafından kırılmıştı. Kurbağalamada Avrupa ve Dünya gençler şampiyonu olan Güneş, Fransa’da rekorun yanı sıra 50 metre ve 100 metre kurbağalamada Türkiye rekorları kırarak altın, 200 metre bireysel karışıkta da gümüş madalya kazandı.

AZ KALSIN REKORDAN OLUYORDU!

Fransız yetkililer, dünya rekorunun tescil edilmesi için uluslararası federasyon (FINA) kuralları gereği sporcuya 24 saat içinde yapılması gereken doping kontrolünü uygulamadı. Acilen Türkiye’ye dönen Güneş, 24 saatlik süre dolmadan doping kontrolüne alındı. Fransa Yüzme Federasyonu’na da bilgi verilerek gerekli dokümanların FINA’ya gönderilmesi istendi. Şimdi uluslararası federasyon FINA’nın rekor için onay vermesi bekleniyor.

'OLİMPİYATTA MADALYA BEKLİYORUZ'


Türkiye’ye geldikten sonra ENKA Kulübü için yüzmeye başlayan Zeynep Güneş, Rus yıldız Yuliya Efimova’nın eski antrenörü Irina Vyatchanina ile çalışıyor. Henüz 17 yaşında olmasına rağmen kurbağalamada dünyanın en iyi 6. yüzücüsü gösterilen milli sporcu, bu yıl hem gençler, hem de büyükler Dünya Şampiyonası’nda kulaç atacak.

Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, “Viktorya hedefimiz doğrultusunda 7 aydır dünyanın en iyi kurbağalama antrenörü ile çalışıyor. Dünya gençlerde ve sonra olimpiyatta madalya bekliyoruz. 4-5 yılda büyükler rekorunu da kıracağına inanıyoruz” dedi.

Yorumlar