Küçük yaşta çocuk sahibi olmak erken menapoz nedeni çıktı!

Erken menapoz nedenleriyle ilgili yapılan son çalışmalar erken dönemde çocuk sahibi olan kadınları daha erken menapoza girdiğini ortaya koydu.

Küçük yaşta çocuk sahibi olmak erken menapoz nedeni çıktı!

Erken menapozun nedenlerine ilişkin yapılan bir araştırmaya göre, 20 yaşından önce anne olan kadınların erken menapoza girme ve rahim alımına neden olan hastalıklara yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. 

20 yaş altında çocuk sahibi olan kadınların yüzde 43'ünde 45 yaşından önce menapoza girdiği ortaya çıktı. Erken menopoz geçiren kadınların yaklaşık yarısı, menapoza geç girenlere kıyasla rahim alımına neden olan hastalıklara yakalandı.  Araştırma, Kanadalı merkezli Uluslararası Hareketlilik Çağı'nda grubunun  1000'den fazla kadının sağlık verilerini incelemesiyle oluşturuldu. 

Araştırma Brezilya ve Kolombiya dahil olmak üzere daha gelişmişlik seviyesi düşük ülkelerden gelen kadınların, Kanada gibi varlıklı ülkelerdekilerle karşılaştırıldığında, yüksek oranda erken doğal menopoza girdiğini de ortaya koydu.

ÇOCUKLUK TRAVMASI ERKEN MENAPOZ NEDENİ

Ayrıca çocuklukta travma geçirenlerin yaklaşık  yüzde 56'sı erken menopoz a girme olasılığı da yüksek. Hawaii Üniversitesi'nden Dr. Catherine Pirkle, “Bu çalışma, erken doğumun ya da zor bir çocukluğun, bir ömür boyu ortaya çıkan sorunların temeli olabileceğini gösteriyor” dedi.

Menopoz'un bilimsel program komitesi Dünya Kongresi başkanı Imperial College London'dan Profesör Nick Panay ise şunları söylüyor: “Bu çalışmadaki bilgiler, erken doğum ve zor çocukluk sorunları olan kadınlara potansiyel riskleri hakkında danışmak için kullanılabilir.”

Yorumlar