Regl ağrıları nasıl geçer dağ çayı ile bir daha ağrı kesici kullanmayacaksınız

Regl ağrısına ne iyi gelir? Regl ağrısı için bitkisel çözümler nelerdir? Dağ çayı regl ağrısı için birebir. Peki dağ çayı nasıl hazırlanır? İşte cevabı...

Regl ağrıları nasıl geçer dağ çayı ile bir daha ağrı kesici kullanmayacaksınız
-A A+

Regl ağrısı nasıl geçer? Regl ağrısına ne iyi gelir? Regl ağrısı için bitkisel çözümler neler? Regl ağrısı, mide ağrısı gibi ağrı kesici olmadan geçmeyen ağrılarınızı geçirecek. Bu yüzden kimyasal olan ağrı kesicileri rafa kaldırmanın zamanı geldi. Dağ çayı ile ağrılarınızdan kurtulacaksınız. Dağ çayının faydaları nelerdir? İşte dağ çayının hazırlanışı...

DAĞ ÇAYI NASIL TÜKETİLİR?

Dağ çayı bitkisi en çok çayı demlenerek tüketiliyor. Aktarlardan ya da online alışveriş sitelerinden temin edilen kurutulmuş haldeki dağ çayını demlemek için iki farklı yöntem bulunuyor. İlk olarak, kaynatıp bir kenara alınan sıcak suyun içine dağ çayı ilave ediliyor ve 5-10 dakika arası demlendikten sonra süzülüp bal ve limon ilave edilebilir.

KAYNATMA YÖNTEMİ

İkinci yöntem ise şimdilerde çok tavsiye edilmeyen ancak dağ çayı bitkisi gibi sert yapılı bitkiler için kullanılan doğrudan kaynatma yöntemi. Bir su bardağı oda sıcaklığında suyu ve bir avuç dağ bitkisini küçük bir demliğe ya da tencerede 5 dakika kaynatıldıktan sonra ilk yöntemde olduğu gibi süzüldükten sonra sade bir şekilde veya bal ve limon ile tüketilebiliyor.

SAÇINIZ İÇİN DE KULLANABİLİRSİNİZ

Dağ çayı bitkisi saç sağlığı için de oldukça yararlı. Yağ şeklinde de satılan dağ çayı yağını aynı oranda badem yağı ya da zeytinyağı gibi faydalı yağlarla karıştırarak saç diplerinizden uçlarınıza sürebilir. Yaklaşık 2-3 saat bu şekilde beklettikten sonra yıkayıp durulayabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı, gür ve uzun saçlara sahip olabilir, saç köklerinizi de saç tellerinizi de güçlendirebilirsiniz.

DAĞ ÇAYI FAYDALARI

-Güçlü antioksidan özellikleri bulunan dağ çayı, vücudu serbest radikallerden koruyor, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
-Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkları önlüyor, var olan hastalıkların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.
-Balgam söktürücü bir etki oluşturuyor.
-Antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor.
-Kan sulandırıcı bir etkisi olduğu da biliniyor.
-Vücudun farklı yerlerinde oluşan iltihaplanma sorununun hızla iyileşmesine destek oluyor, bu sorunun tekrarlanmasını da önemli ölçüde önlüyor.
-Hazmı kolaylaştırarak hazımsızlık nedeniyle oluşan mide ağrılarının ve şişkinliklerinin önüne geçiyor.
-Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olarak gaz, kabızlık gibi sorunların hızla geçmesini sağlıyor.
-Tüm bu özellikleri nedeniyle iştah açıcı bir etki oluşturuyor.
-Sinirleri gevşettiği söylenen dağ çayı, bu özelliğiyle stres ve stres kaynaklı uykusuzluk sorunlarıyla baş etmemize de yardımcı oluyor.
-Regl dönemindeki kadınların bu dönemi çok daha huzurlu bir şekilde geçirmelerini sağlıyor.
-İdrar yolu enfeksiyonu yaşayanların da yardımına koşan dağ çayı, bu sorunun da daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasında etkili oluyor.
Son olarak dağ çayı, içindeki uçucu yağların etkisiyle doğru kullanıldığında saç köklerini besleyerek saç tellerinin daha güçlü olmasına yardımcı oluyor.