Yüz tipine göre gelin saçı nasıl olmalı?

Her saç açık olmaz! Her saç da toplu olacak diye bir kaide yok.... Her zaman fiziğimize uygun modeller seçmeliyiz. 

Kuaför Zeynel Yancı

Evlilik hazırlıkları ve çalışmalarının bu ay ile hızla başladığını görüyorum. Düşünceler ve bedenin çekim gücü ile evlenmeye karar verilir. Dolayısıyla ruhani ve beşeri yanlar ile evlilik denilen kurum kutsallık kazanır. Renkler de bu organizasyona bir bütünlük sağlar. Gelinlik beyaz, krem tonları seçilir. Bu saflığı, temizliği ve dürüstlüğü simgeler. Bu ruhani yapıyı tamamlar. Damatlık ise siyahın içinde beyazlık bulundurur. Bu da beşeri yapıyı tamamlar. Fakat tüm bu çalışmalarda gelin baş rol oynar. Gelin arabası, gelin saçı...Kadın her zaman başroldedir. Siz hiç damat arabası ya da 'Bak damat geliyor' gibi cümleler duydunuz mu? Çocukluktan başlar bu ezber. Seçimleri bile o yaşlarda yapmaya başlar kadınlar. Oyuncak bebeklerini ona göre süsler ve oynatırlar.


Bu sebeple heyecanlı başlangıcı olan bu beklentiler için, gelinliğin modeli, makyaj, gelin saçı seremonisi için sizlere önerilerim olacak. Çünkü şu son zamanlarda saçlarda bir belirsizlik almış başını gidiyor. Moda deyip kendilerine yakışmayan saç ve makyaj yaptırıp, sonunda çirkin birer geline dönüşmekteler. Şunu bilmekte fayda var. Gelin klasiktir... Bu nedenle bu diplomasiye uygun bir konsept oluşması lazım. Her saç açık olmaz. Her saç da toplu olacak diye bir kaide yok. Her zaman fiziğimize uygun modeller seçmeliyiz. 

İnsanoğlu olarak modayı dünyadan izliyoruz. Elbette ki çizgiyi yakalamak çok önemli. Fakat bazen abartıyoruz. Bir ünlünün modelini beğenip, kendimize de uygulamaya çalışıyoruz. Oysa ki fiziği, rengi ve yüz biçimini hiç dikkate almıyoruz. Kendimize uyup uymayacağını düşünmeden kararı sonuçlandırıyoruz. Sonra bakıyoruz, bütün enerjimizi almış ve mutsuz bir ifade yansımış fotoğraflarımıza...


Sizlere iki örnek üzerinden model tarifi yapacağım. Birincisi ince yapılı kızlarımız için önerim, saçları açık olmamalı. Çünkü başa takılan aksesuarları sıraladığımızda, duvak, taç veya çiçek bir de kendi saçları... Bu kadar teferruat ince yapılı kadına fazla olmaz mı?

Gelinin yüzü açık olmalı, saç yüzüne düşmemelidir. Saçlara hafif dalgalar yapıp zengin bir görsellik sağladıktan sonra yumuşak şekilde bir tarafa açıklık verilip, mevsim çiçekleri ile kaliteli bir şekilde saça oturtulabilir. Duvağı ise tutturmadan isteğe göre yüzü hafif kapatılabilir.

İkinci ise daha yapılı kızlarımız için önerim; saçlarını kendi yüzüne ve vücuduna yakışır, rahat ve modern topuzlar uygulatmaları olacak. Uzun saçlarda açık bırakmak size  sorun yaşatabilir ve sizi daha kilolu gösterebilir.

Makyaj renginde ise yaz tonlarının renkleri tercihim. Gözlere pembe, gümüş ve yavruağzı tonlamaları yapılabilir.

Şimdiden evlenecek olan arkadaşlara hayırlı olsun diyorum. Evliliğin insanlar üzerinde bir apolet olduğunu düşünüyorum. Evlenince hayatınızın kısıtlanmayacağını da bilmenizi isterim. Sevdiğin insanla özgür olursun.

Benim de evlilik kararımı almamdaki etkenlerden biri olan Tatvanlı bir dede ile anektodu anlatmak isterim. 'Oğul, anan nasıl? Anam yok dayı. Eeee.. Hanım nasıl? Bekarım ben dayı. Oğlum sen adam mısın? :) Son soru ile tebessüm ederek anladım ki; bir adamın hayatında sevdiği bir kadın yoksa o adam,  'Adam ' sayılmaz.


Son tavsiyem; Sevin, Korkmayın. Evlenin. Mutluluklar ve esenlikler dilerim.


Kuaför Zeynel Yancı

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar