Bal kabağı reçeli nasıl yapılır malzemeleri nelerdir leziz mi leziz!

Bal kabağı reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? Kış aylarının enfes lezzeti bal kabağına sofralarınızda yer vermeye ne dersiniz? İşte tarifi!

Bal kabağı reçeli nasıl yapılır malzemeleri nelerdir leziz mi leziz!
-A A+

Bugün siz elmaelma.com okuyucularımız için kahvaltılarınıza eşlik edecek harika bir reçel tarifi hazırladık. Kış aylarının gelmesiyle birlikte pazar tezgahlarında görmeye başladığımız balkabağından reçel yapmayı hiç denediniz mi? Bu tarif size parmaklarınızı yedirecek. Kızarmış ekmeğin üzerine, balkabağı reçelini mutlaka denemelisiniz. Peki balkabağı reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? İşte malzeme listesi ve hazırlanışı ile balkabağı tarifi! 

MALZEMELER

500 grambal kabağı, 750 gramtoz şeker, 1 litresu, 1/2 adetlimonun suyu

Kireç kaymağı için:

2,5 litresoğuk su, 150 gramsönmemiş kireç

HAZIRLANIŞI:

Kireç kaymağını hazırlamak için; soğuk su ile sönmemiş durumda satın aldığınız kireci derin bir tencerede karıştırın. Eriyen kireçli suyu 3 saat kadar durulmaya bırakın. Sürenin sonunda suyun üzerinde oluşan ince tabakayı bir kaşık yardımıyla alın. Dibe çöken kireç ile suyu bulandırmamaya özen göstererek dikkatli bir şekilde başka yere süzün. Büyük bir dilim halinde satın aldığınız bal kabağının çekirdeklerinin de bulunduğu iç kısmını ayıklayın. Kalın kabuğunu yeşili kalmayacak şekilde soyun ve kabakları durulayın. Bol suda duruladığınız bal kabağını şekil vermek adına ucu tırtıklı bir bıçak yardımıyla küçük küpler halinde kesin. Elde ettiğiniz duru suda kabak parçalarını 4 saat kadar bekletin.
Özel olarak hazırladığınız suda bekleyen kabakları, bol su ile 3-4 kez yıkadıktan sonra sularının süzülmesi için süzgeçte muhafaza edin. Temiz bir tencereye reçel yapımında kullanacağınız su ve toz şekeri aktarın. İyice karıştırdıktan sonra tatlı şurubu halini alana kadar kaynatın. Durulanmış kabakları, şuruba katın ve reçel kıvamını alana kadar kaynatın. Ocaktan almaya yakın taze sıkılmış limon suyunu ekleyin. 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra reçeli ocaktan alın. Oda sıcaklığında ılındıktan sonra temiz ve kaynatılmış cam kavanozlarda saklayıp, muhafaza edin. Sevdiklerinizle paylaşın.