Kiraz reçeli tarifi kahvaltıda vazgeçilmeziniz olacak!

Kiraz reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Yazın en sevilen meyvelerinden olan kirazın reçelini yapmaya ne dersiniz? Bu tada bayılacaksınız!

Kiraz reçeli tarifi kahvaltıda vazgeçilmeziniz olacak!

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti olacak kiraz reçeli tarifine sofralarınızda yer açmaya ne dersiniz? Yazın en sevilen meyvelerinden biri olan bu lezzeti yemeye doyamayacaksınız. Simitle ya da pişi ile tüketebileceğiniz bu şahane lezzet kısa sürede vazgeçilmezleriniz arasına girecek. Peki kiraz reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte tüm malzeme listesi ve hazırlanışı ile karşınızda kiraz reçeli tarifi. Şimdiden afiyet olsun. 

MALZEMELER: 

1,5 kg.kiraz (çekirdekleri ayıklanmış), 1 kg.toz şeker, 1 adet limonun suyu, 1 çay kaşığı tereyağı(opsiyonel)

HAZIRLANIŞI: 

Kirazların çekirdeklerini ve saplarını ayıklayıp iyice yıkayın ve kurulayın. Kuruladığınız kirazları tencereye alın ve ölçülü şekeri ilave edip bir gece bekletin.Suyunu salan ve şekerle bütünleşen kirazları kısık ateşte yavaş yavaş kaynatmaya başlayın.Ara sıra karıştıra karıştıra homojen pişirme sağlayın ve kaynamaya başlayınca karıştırmayı bırakın.Bu aşamada tereyağını ilave edebilirsiniz.Limon suyunu bu aşamada ekleyin ve limondan sonra 2-3 dakika daha kaynatarak altını kapatın.Sıcakken kavanozlara alın ve kapaklarını kapatıp ters çevirin. Ertesi gün güneşten uzak bir yerde muhafaza etmek üzere kaldırın. İşte bu kadar, afiyetler olsun.

Yorumlar