Moda hakkında az bilinen gerçekler moda tarihi hakkında ilginç bilgiler nelerdir?

Günümüzde giyim, aksesuar gibi bir çok alanı etikleyen moda hakkında ne biliyorsunuz? Elmaelma.com okurları için moda tarihinin en ilginç bilgilerini derledik.

Moda hakkında az bilinen gerçekler moda tarihi hakkında ilginç bilgiler nelerdir?

Günümüzde sürdüğümüz ojenin reginden desenine, tercih ettiğiniz aksesuarlardan dış giyiminize kadar yön veren moda dipsiz bir kuyu olmakla beraber bilinmeyen bir sürü sırrı bulunmaktadır. Modanın tarihinde bilinmeyen ilgi çekici gerçeklere hazır mısınız? İşte elmaelma.com okurları için moda tarihinin ilgi çekici bilinmeyenlerinden birkaçı...

- Günümüzde çocuk modası oldukça rabet görmektedir. Ancak çocuk modasının tarihine bakacak olursak bu sürek çok fazla eskilere dayanmamaktadır. Ortalama olarak 200 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu dönemin öncesinde ise büyükler için tasarlanan kıyafetlerin kopyası çocuklar için tasarlanırmış.

- Hiç düşündünüz mü ceket kollarındaki düğmelerin nedeni ne, ne için yapılmış yada bu fikir kimden çıkmış? Ceketlerin kollarındaki düğmeler Napolyon'dan çıkmadır. O dönemde askerler burunlarını kollarına silmemeleri için terzilere ceketlerin kollarına düğme dikilmesi için emir vermiş. Geçmişten günümüze ceket düğmesi şıklığının temeli Napolyon'a dayanmaktadır.

- Tanga nasıl ortaya çıktı dersiniz? Tanganın ortaya çıkışı Belediye Başkanı Fiorello Henry La Guardia dansçılarının çıplak dans etmesinin doğru bulmaz ve rahatsız olur. Dansçıların üzerine tanga tasarlanır. Tanga ilk kez New York'ta üretilmeye başlar.

- Günümüzde moda haftaları tasarımları ilk olarak modellerin üzerinde görüyoruz. Ancak bu durum geçmişte bu şekilde değildi! 19. yy'a kadar model olmadığı için kıyafet tasarımları ilk olarak oyuncak bebeklerin üzerinde gösterilirdi.

- Son zamanların modası kısa saç modeli eskilerde eşine sadakatsiz kadınları belirlemek amaçlı yapılan bir uygulamaydı. Kısa saç ahlaksız kadınları temsil etmektedir. 

Yorumlar