R.E.M hayranlarına kötü haber!

1980 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde kurulan R.E.M. grubunun şarkıları bir neslin marşı haline gelmişti. Ancak grup ayrılma kararı aldıklarını açıkladı.

R.E.M hayranlarına kötü haber!

R.E.M., dün internet sitesinde yaptığı açıklamada dağılma kararı aldıklarını duyurdu. Yayımladıkları açıklamada “Bizi sevenlere ve arkadaşlarımıza: R.E.M. olarak birlikteliğimize son vermeye karar verdik. Sona gelmenin verdiği büyük şükran ve tüm başardıklarımızın getirdiği mutlulukla veda ediyoruz. Bizim müziğimizden etkilenen herkese, bizi dinledikleri için en derin teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

Solist Michael Stipe, gitarist, Peter Buck, bas gitarist Mike Mills ve davulcu Bill Berry tarafından, 1980 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde kurulan R.E.M., daha sonra Berry’nin sağlık sorunları nedeniyle ayrılmasıyla üç kişiye düştü.

R.E.M., 1990’larda kendilerine dünya çapında ün kazandıran 'Out of Time, Automatic For The People' ve 'Monster' albümleri öncesinde üniversite gençliği arasında büyük ilgi topladı. Erken yaşta hayatını sona erdiren gençler için besteledikleri 'Everybody Hurts', 90’ların en büyük hit parçalarından biri olurken, bir neslin de marşı haline geldi.

Grup üyelerinden Stipe dağılmaları hakkında yaptığı açıklamada, “Bizi sevenler bunun kolay bir karar olmadığını anlayacaklardır ancak her şey sona ermeli. Ve biz bunu kendimiz doğru bir şekilde yapmak istedik” dedi. Mills ise “Bu kararın alınmasında bir uyumsuzluk veya bir tartışma yok” ifadesini kullandı.

Son yıllarda, grubun bütçesi giderek azalırken, 2004 yılında çıkardıkları 'Around the Sun' albümünün ABD’de en çok satanlar listesinde ilk 10’a girememesi nedeniyle olumsuz yorumlandı. R.E.M., Mart 2011’de ise 15’inci ve son albümleri olan 'Collapse into Now’ı yayınladı.

Yorumlar