Emzirme döneminde kilo nasıl verilir?

Hamilelik döneminde alınan kilolar doğum sonrasında kilolarınızı verebilmek için sağlam bir iradenizin olması gerekmektedir. Doğum, emzirme dönemi derken bu süreç biraz uzayabilmektedir. Peki sütünüzü azaltırken kilo vermek mümkün olamaz mı?

Emzirme döneminde kilo nasıl verilir?

Hamilelik döneminde kadınların aldığı kilolar, doğum sonrasında emzirme dönemi derken uzun bir süre fazla kilolarla beraber bu süreç uzamaktadır. Emzirme döneminde sütünüzü arttırırken fazla kilolarınızdan da kurtulmak istemez misiniz? Sizler için emzirme döneminde dikkat etmeniz gereken noktaları sıralandırdık... Anne sütü bebek için yeryüzündeki en önemli besin kaynağıdır. Bu nedenle emzirme döneminde bebeklerin ilk altı ay boyunca emzirilmesi gerekmektedir. Anne sütündeki zengin besin kaynağı bebek için çok önemlidir.

Bu süreçte anne kilo vermek için anne sütünü azaltacak diyetlerden kesinlikle uzak durmalıdır. Anne doğum sürecini normal kilo sınırlamasında gerçekleştirmişse yaklaşık altı ayın sonunda doğum döneminde aldığı fazla kilolarını vermesi mümkündür. Emzirme döneminde anneler 30 gün de iki kilonun üstünde kilo vermeleri önerilmez. Emzirme döneminde günlük 6-7 çay bardağına tekabül edecek şekilde süt salgılanmaktadır. Bu da demek oluyor ki günde 500-600 kalori tğketmek demek.

Bu kalori bir saat boyunca yapılan egzersizle eşdeğerdedir. Kilolarınızdan yavaş yavaş kurtulmak için önerilen dengeli ve düzenli beslenmek ve yeterinde sıvı tüketiminin yapılmalıdır. Emziren anneler, dengesiz beslenme sonucunda hem süt verimi düşer hem de annenin sağlığını bozmaktadır. Aksine emzirme döneminde olan bir anne bu durumu bahane ederek iki kişilik yemek yemek çabalarına da girmemelidir. Bu durumda emzirme döneminde olan bir anne ne çok fazla yemek yemeli ne de fazlalıklarından kurtulmak için diyet yapmalıdır.

Yorumlar