Ev hanımları için pratik bilgiler nelerdir?

En zor mesleklerden birini yapan ev hanımlarının hayatını kurtaracak 10 pratik önerimiz var!

Ev hanımları için pratik bilgiler nelerdir?

Ev hanımlığı Dünyada en zor mesleklerden biri olabilir, temizlik, çocuk, yemek derken zamanın nasıl geçtiğini anlamak zor olabiliyor. Oturduk düşündük ev hanımlarına nasıl yardımcı olabiliriz dedik ve sizler için efsane bilgiler hazırladık! Ev hanımlarının işini kolaylaştıracak 10 harika önerimiz var! Bu pratik bilgiler sayesinde, zorlandığınız herşeyi kolayca halledebileceksiniz. Denemeden geçmeyin...

Toz bırakan toz bezleri; Ev eşyaların tozunu almak ev temizliğin başlıca görevlerindendir. Bazen toz almak için kullandığımız bezler ne yaparsak yapalım sildiğimiz bölgede toz bırakmaya devam ediyorsa, durulama suyunun içerisine koyacağımız bir miktar gliserin bir sonraki toz alma işleminde toz bezlerin toz bırakmamasını sağlayacaktır.

Sebze temizliği; Sebzelerinizi tuzlu suda yıkamayı alışkanlık haline getirin. Tuzlu su, sebzeleri daha etkili ve çabuk temizler.

Karıncaları yok etme yolu; Evde ortaya çıkan karıncaları yok etmek için kahve telvesi kullanmanız iyi sonuç verecektir.

Cam kırıklarını toplama; Ev işleri sırasında ufak tefek kazalar olabilir. Mesela bir vazo, su bardağı vs. cam ürünleri kırıldığında, kırık cam parçalarını pamuk yardımı ile toplayınız. Cam kırıkların oluştuğu bölgeyi bir parça ıslatılmış pamuk ile siliniz, cam kırıkları ıslak pamuğa yapışacaktır.

Yumurta haşlama suyunu ziyan etmeyin;Yumurta zengin vitamin kaynaklarından biridir. Yumurta haşlarken kullanılan haşlama suyunu soğumasını bekledikten sonra çiçeklerinize dökün. Çiçekler için faydalı bir sulama olacaktır.

Zor kapanıp açılan kapı ve çekmeceler; Kapı ve çekmeceler ilerleyen zamanlarda kapanırken veya açılırken size zorluk çıkarmaya başlayabilir. Bu durumlarda kapı veya çekmecenin sıkıştığı bölgelere vazelin sürerek kayganlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Camlardaki Buğuyu Gidermek; Evlerin içi ısıtılınca pencere camları ekseriyetle terler, su aşağı doğru süzülerek camları kirletir. Buna mani olmak için, bir bezi az gliserine batırarak camları bu bezle silmektir. Gliserin camların terlemesine ve suyun süzülerek yerleri kirletmesine mani olur.

Evde boya badana; Evinizi boyamak için bir önceki boyadan kalmış sert fırçaları kaynamış sirkeli suda bekletiniz. Sirkeli suda bekleyen sertleşmiş boya fırçalarını daha çabuk açabilirsiniz.

Dibi kir tutmuş cam kavanoz, vazo, süvari; Bir miktar sirkenin içerisine bir avuç kadar tuz ekleyiniz ve dibi kir tutmuş süvari veya buna benzer eşyalarınızın çalkalayarak tertemiz yapabilirsiniz.

Çaydanlıktaki kireç; Çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, 15 dakika kadar içinde sirke kaynatın.

 

Yorumlar