Fotoğraf çekerken nelere dikkat edilmeli? Klişelerden uzak durun...

Fotoğraf çekerken nelerden kaçınmalı nelere özen göstermeliyiz? Elmaelma.com olarak sizler için fotojenik görünmeyle ilgili bazı öneriler hazırladık.

Fotoğraf çekerken nelere dikkat edilmeli? Klişelerden uzak durun...

Sosyal medya günümüzde çoğu kişi tarafından sıklıkla kullanılmakla kalmayıp adeta bağımlılığa dönüşmüş halde. Bazı yerlere gezip görmek için değil fotoğraf çekip paylaşmak için gidiliyor. Herkes profesyonel fotoğrafçılar gibi açıları vs. ayarlayıp en güzel fotoğrafı çekmenin ve en çok beğeniyi almanın peşine düşmüş durumda. Ne kadar güzel fotoğraflarınız olursa o kadar çok beğeniniz ve takipçiniz olacak ne de olsa! Peki fotoğraf çekerken ne yapacağınızı bilemiyor, doğru açıyı ayarlayamıyor ve eliniz ayağınız birbirinize karışıyorsa ne yapmalısınız? Bu noktada sizlere bazı önerilerimiz olabilir. İşte elmaelma.com olarak sizler için hazırladığımız o öneriler...

Arka Planın Önemi

Öncelikle kendinize güzel bir arka plan bulmalısınız. Eğer dış ortamda çekim yapıyorsanız arkada insanların ve görüntü kirliliği yaratacak, dikkati sizden alarak odak noktasını değiştirecek birtakım objelerin (örneğin tabelalar, direk ) olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer evde iseniz ve kendinizi odaklayarak çekmek istiyorsanız beyaz düz bir duvar tercih etmeniz doğru bir seçim olacaktır. Makinalarda beyaza odaklanarak çekim yaparlar.

"Doğal Davran" Pozlarından Deneyin

Eller belde ya da tek ayak hafif havada klişe pozlar yerine doğal davrandığınız pozları tercih ederek ortamla da uyumlu farklı pozlar yakalayabilirsiniz. Mesela sizin fotoğrafınızı çeken arkadaşınıza doğru yavaşça yürüyerek o sırada farklı noktalara bakarak seri pozlar çektirip aralarından en doğalını seçerek cool fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Değişik Aksesuarlar Kullanın

Bazen ufak detaylar fotoğrafın içine hoşluk katarlar. Saç bandanaları, sadece bir tane ama abartılı bir kolye, bel çantası, aksesuar olarak kullanılan değişik şekillerde gözlükler ya da elinizde tuttuğunuz içeceğiniz.. Yıldız parçanızı belirleyin ve fotoğrafın odağı o olsun. 

Düzenleme ve Filtreler Önemli

Fotoğraf çekimimizi tamamladıktan sonra illa ki üzerinde oynamalar yapmak isteriz. Önemli olan bu düzenlemeleri yaparken abartıya kaçmamaktır. Fotoğrafı özünden koparacak şekilde abartılı filtreler kullanmak ambiyansı bozabilir. Filtreleri ölçülü uygulamalı ve üzerinde hafif değişikler yapmalısınız. Ufak photoshop hilelerinden yararlanırken de çok dikkatli olmalısınız. Doğallıktan çok uzak duran bir fotoğraf komik bulunacak bir hale gelebilir.

 

 

 

 

Yorumlar