Hazımsızlık neden olur? Hazımsızlığa neden olan alışkanlıklar nelerdir?

Hemen hemen herkesin şikayetçi olduğu durumlardan biri olan hazımsızlık aslında bazı alışkanlıklarımız sonucunda olmaktadır. İşte o alışkanlıklar...

Hazımsızlık neden olur? Hazımsızlığa neden olan alışkanlıklar nelerdir?

Hızlı yemek yeme...

Günlük yaşantınızda sürekli olarak bir yerlere koşturma içerisindeyseniz ve kendinizi hızlı yemek yemeye alıştırdıysanız bu alışkanlığınızdan derhal vazgeçmelisiniz. Günlük yaşantınızda öğünlerinizi hızlı tükettiğiniz zaman hazımsızlık sorununu sürekli olarak yaşamanıza neden olacaktır. Yiyecekleri iyice çiğnemeden yemeyin çünkü tükettiğiniz gıdaların sindirime hazır olması gerekmektedir. Gün içerisinide düzenli aralıklarla kendinizi aç bırakmadan normal bir şekilde tüketin.

Bol baharatlı ve yağlı besin tüketimi...

Baharat yemeklere tat vermek için çokça tercih edilmektedir fakat bunun aşırısı hazımsızlığa neden olmaktadır. Yağda bol bol kızartılmış yemeklerden uzak durmalısınız. Aksi taktide sindirim sisteminizi zorlaştırarak midenizin boşaltılmasını geciktirmektedir. Aynı zamanda baharatlı ve asitli yiyecekler mide asidinin dengesini bozmaktadır.

Yemek yerken konuşulmaz!

Günlük yaşantınızda annelerimizin hep söylediği ''Yemek yerken konuşulmaz'' dediği zaman ağırımıza gider sofradan küsüp giderdik... Eee boşuna dememişler büyükler her zaman doğru söyler diye! yemek yeken dikkat etmeniz gereken bir diğer koşul ise yemek yerken konuşmamak. Bunun nedeni ise yemek yerken hava yutmamızdır. Yemek yerken konuştuğunuzda hava yutarsınız ve bu da midenizin çok çabuk şişmesine yol açar.

Yemek sonrası kestirmeleri

Uzmanların en çok altını çizerek söylediği şeylerden biri de yemek yedikten sonra yatağa girme zamanlaması en az 2 veya 3 saat olması gerektiğidir. Ayrıca yemek yedikten sonra hemen yatmak mide henüz boşaltım yapmadığı için mide asidinin gıdaların yemek borusuna doğru çıkmasına neden olmaktadır. Bu da reflü gastrit gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.  

Gazlı ve kafeinli içecek tüketmek

Aynı zamanda yatmadan önce uyku kaçırma gibi sorunlara da neden olan gazlı ve kafeinli içeceklerden kaçmak da bu noktada önemini korumaktadır. Çünkü bu tür şeyleri tüketmek midedeki asit oranını da arttırmaktadır.

 

Yorumlar