Kış aylarında göz kuruluğundan kurtulmak için gözlük takmayı unutmayın!

Kış aylarında göz kuruluğundan korunma yolları neler? Sert geçen kış mevsiminde üşüyen sadece vücudumuz değil aynı zamanda gözlerimizde etkileniyor!

Kış aylarında göz kuruluğundan kurtulmak için gözlük takmayı unutmayın!

Kış mevsiminin, soğuk ve sert iklimi nedeniyle cildimiz olduğundan daha kuru ve neme ihtiyaç duymaktadır. Kuru ve sert havalarda vücudumuz kadar gözlerimizde etkileniyor! Gözlerin ihtiyaç gurduğu nemi sağlamak ve göz kuruluğuna karşı alınabilecek önlemler hakkında Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr.
Özgür Gözpınar, elmaelma.com okurları için gereken önlemler sıraladı.

EN BÜYÜK BELİRTİSİ BATMA VE YANMA...

Ev, iş, araba, market gibi alanlarda ve toplu taşımada klimaların üflediği sert ve kuru havayı nüfus ediyoruz. Isınmak için kullanılan klima ve kaloriferler havadaki nem seviyesini düşürüyor. Ortam havasını kurutarak, vücut dengesini olumsuz etkileyen ısıtıcıların cilt ve solunum sistemi üzerinde zararlı etkileri olabiliyor. Kuru ve nemsiz hava cildimizi olduğu kadar gözlerimizi de olumsuz etkiliyor ve gözlerde kuruluğa neden olabiliyor. Kuru gözün en büyük belirtisi gözlerde aşırı yanma, batma, kuruluk hissi ve zaman zaman da buna bağlı olarak oluşabilecek aşırı sulanmadır. Kızarıklık da sık görülür. Bunun için kalorifer ve ısıtıcı bulunan ortamlarda eğer hava kuruysa, odayı nemlendirici cihazlar veya gözyaşı damlaları kullanılabilir. Ayrıca bol sıvı alımı ve gözyaşı üretimini arttıran omega-3 ağırlıklı beslenme de faydalıdır.

LENS KULLANANLAR DİKKAT!

Özellikle kontakt lens kullananlarda bu belirtiler daha da artabilir, bu gibi durumlarda suni gözyaşı damlalarıyla beraber 1 günlük tek kullanımlık silikon lensleri tercih etmek uygun olacaktır. Her iklime uyum sağlayan gözlükler Çoğu insan tarafından, güneş gözlüğü sadece yazın kullanılan bir aksesuar olarak algılanıyor. Fakat güneşten yansıyan zararlı ışınlar her mevsim gözlerimizi olumsuz etkiliyor. Kışın ultraviyole ışınlarla birlikte rüzgar faktörü de devreye giriyor. Fotokromik olarak bilinen, en basit tanımla gün ışığında koyulaşan, kapalı ortamda ise rengi açılan optik camlı gözlükler; gözlerimiz için özel bir koruma oluşturuyor.

Sıcaklık, nem ya da UV seviyeleri ne olursa olsun merceğin renk tonunu sabit tutan akıllı ‘Stabilight Technology’ teknolojisini kullanarak, gözlüğünüzün renk tonunu hassas bir şekilde ayarlıyor. 30 saniyede normal camdan güneş gözlüğü tonlarına geçiş yapabilen tasarımıyla, bulunduğunuz ortama hızla ve hatasız bir şekilde uyum sağlıyor. Kapalı ve açık ortamlarda gözlerinizi ışığa fazla maruz kalmaktan koruyor. 

KÖRLÜĞE NEDEN OLABİLİR!

Özellikle karlı ortamlarda güneşten gelip kardan yansıyan ultraviyole ışınlar gözümüze daha fazla zarar verebiliyor. Hatta kar körlüğü denen keratiteye dahi sebep olabileceği gibi uzun vadede katarakt ve retina hastalıklarının oluşumunu ve gelişimini hızlandırabiliyor. Bu nedenle de mutlaka karlı ve rüzgarlı ortamlarda güneş gözlüğünü yanımızdan eksik etmemeliyiz. Eğer güneş gözlüğümüzü unuttuysak bu tür dış ortamlarda daha kısa kalmalıyız. Ayrıca şapka, atkı veya kapüşonlu paltolar fayda sağlayabilir.

Yorumlar