Menopozla nasıl başa çıkılır?

Her kadının korkulu rüyası olan menopoz dönemi yumurtlama fonksiyonlarının sona ermesiyle başlayan bir dönemdir.

Menopozla nasıl başa çıkılır?

Menopoz dönemi olarak adlandırılan kadınların yumurtlama fonksiyonlarının sona ermesiyle bazı belirtilerin başlamasıyla huzursuzluk, uykusuzluk, sürekli olarak sıcak basmaları, ellerde ve ayaklarda karıncalanmalar günlük yaşamınızda sıkıntı çıkarabilen etkileri bulunmaktadır. Menopoz döneminde aldığınız tıbbı destek günlük yaşamınıza daha sağlıklı devam edebilmeniz için destek olmaktadır. Bu dönemin başlangıcına haberci olan adet düzensizlikleri menopoz döneminin başlangıcı olabilir.

menopoz dönemi

Bu belirtiler sonucunda uzman bir hekime başvurmalı ve teşhis koydurmalısınız.

Menopoz döneminde olumsuz etkilere karşı nasıl önlemler alınır?

Kişiden kişiye değişiklik gösteren farklı ihtiyaçlar sonucunda genel bir menopoz tedavisinde uygulanabilecek yöntemlerden bahsetmek mümkün değildir. Kişiye özel olarak tedavi süreci adı altında uygulamalar yapılmalıdır. Ailede aktif olarak fibrokistik olan veya meme kanseri teşhisleri varsa tedavide bu bilgiler göz önüne alınmalıdır.Tüm bu noktalarda hasta iyice irdelenerek tedavi altına alınmalı ve sonrasında ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskinin önüne geçilmelidir.

menopoz dönemi

Menopoza girme yaşı nedir?

Ülkedeki kadınların ortalama menopoza girme yaşı 47 olarak tespit edilmiştir. Bu durum Avrupa'da ise 51 yaşlarında menopoza girmektedir. Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenmiştir. çocuk emzirme ve ilk adet kanamalarının başlangıç tarihi bu dönemi ileri veya geri atması etkilememektedir. Fakat sigara ve alkol kullanımı menopoza girme yaşını 1-2 yıl öne çekebiliyor.

Menopoz döneminde kadınlara ne önerilebilir?

Bu dönemde kadınlar bol bol egzersiz yapmalıdır ve uyku düzeni hayat tarzının düzenlemekten geçmektedir. Bu noktada en büyük tavsiyeler bol bol egzersiz yapmak, gün içerisinde asansör kullanmak yerine eklemlerinizin çalışmasına yardımcı olmak için merdivenleri kullanmaya özen gösterin ve son olarak kimyasal maddelerden uzak durmalısınız.

 

 

 

 

 

Yorumlar