Un çeşitleri ve kullanım alanları neler? Ağızda bıraktığı lezzet bambaşka!

Her evin olmazsa olmazı olan yiyecek malzemesi olan un çeşitlerini ve özelliklerini merak edenler için arpa, mısır, nohut un çeşitlerini bir araya getirdik!

Un çeşitleri ve kullanım alanları neler? Ağızda bıraktığı lezzet bambaşka!

Hamur ışı veya ekmek çeşitlerinin temel malzemesi olan un hemen hemen her evde bulunan bir malzemesidir. Ancak her un ile aynı ekmeği yapmak pek mümkün değil! İşte elmaelma.com olarak un çeşitlerini sizin için bir araya getirdiğimiz un çeşitlerine göz atarak hamu işi besinlerinizi daha profesyonel hale getirmeye ne dersiniz? İşte un çeşitleri ve özellikleri!

Herhangi bir fırına girdiğimizde mis gibi kokan ekmekleri incelemekten kendimizi alamıyoruz! Arpa, yulaf, çavdar, mısır, nohut gibi bitkilerden elde edilen un çeşitlerinin farklı lezzetleri bulunuyor. Birbirinden farklı özelliği olan bu un çeşitleri aynı zamanda ağızda bambaşka bir lezzet bırakıyor. Un çeşitleri neler? Hangi un ne işe yarar? En kaliteli un hangisi? İşte günlük hayatta sıklıkla kullandığımız un çeşitleri ve özellikleri!

Un çeşitleri neler?

Kırmızı Buğday Unu; Protein bakımından oldukça yüksek olan kırmızı buğday unu ekmek yapımı için en uygun un çeşitidir. Kırmızı buğday unu ile yumuşacık kabarık ekmekler yapabilirsiniz!

Buğday Unu; Annelerimizin o eşsiz lezzetlerinden kendimini alamadığımız börek ve kurabiye tariflerinde sıklıkla kullandığımız buğday unu en yaygın olarak kullanılan un çeşitlerinden biridir. 

Çavdar Unu; Esmer rengi ile dikkat çeken toğrak kokusuna benzeyen kokusu ile diyet listelerinin vazgeçilmez unu olarak karşımıza çıkıyor. Nuğday unundan sonra en çok kullanılan tahıl olarak karşımıza çıkan çavdar unu buğday unu ile karıştırılarak da bir çok lezzette bir arada kullanılıyor. 

Arpa Unu; Hayvan yemi olarak da karşımıza çıkan arpa unu besin değeri ile ufak farkları olmakla beraber buğday ununa benzemektedir. Mayalı ekmek yapımında daha çok kullanılan arpa unu da buğday unu ile beraber tüketilmektedir. 

Mısır Unu; Mısır unu denince akla ilk gelen un çeşitlerinden biri de Karadeniz'dir. Karadeniz bölgesinde yaygın olarak kullanılan mısır unu gluten oranı düşük olduğu için mayalı ekmek yapımında buğday unu ile karıştırılmaktadır.

Yorumlar