Yağ aldırma tekniklerinin özellikleri!

Bölgesel incelme için hangi tekniğin daha iyi olduğu en çok merak edilen estetik operasyonlar arasındadır.Klasik liposuction yöntemi ile lazer lipoliz arasındaki farklar biz estetik cerrahlara en sık sorulan sorudur.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Liposuction yöntemi 30 yıldan daha fazla süredir uygulanan bölgesel olarak fazla yağları almak için uygulanan klasik bir yöntemdir. Liposuction uzun yıllardan beri birçok hastanın beklentilerine karşılık vermiş ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamış bir yöntem olmasına rağmen, maalesef bazı bölgelerdeki yağları almakta yeterli olmaz. Estetik cerrahide yağ alımındaki zorlukların giderilmesi ve daha az travmatik bir şekilde yapılması için araştırmalar yapılmaktadır. Son yıllarda estetik cerrahiye lazer teknolojisinin girmesi ile bölgesel incelmede Lazer lipoliz tekniği de kullanılmaya başlandı. Lazer lipoliz ile bölgesel yağlanmalarda vücuda daha az zarar vererek fazla yağlara doğrudan ulaşarak alınma imkanı sağlandı.

Lazerlipolizin liposuctiona kıyasla sunduğu avantajlar

Lazer lipolizde klasik liposuction’dan farklı olarak fazla yağlar önce lazer ışınıyla parçalanır. Sıvı halde dönüşen yağ parçaları hücreler arası alana akar. Bu düşük yoğunluktaki yağ sıvısı tercihe göre vücudun doğal yollardan dışarı atması için o bölgede bırakılabilir ya da kanüller aracılığı ile basit bir şekilde vücuttan çekilerek alınır. Kullanılan yeni son teknikteki lazer cihazları ile daha kısa sürede daha fazla oranda yağ alımı yapılabilir. Lazer lipoliz cerrahi kesi gerektirmeyen bir işlem olduğu için herhangi bir şekilde yara ve kanama oluşmaz. Bu teknikte lazer ışınları sinirlere ve damarlara zarar vermeden yalnızca yağlara etki ederek yağların erimesini sağlar. Klasik liposuction tekniğinden hastanın 3-4 günlük bir iyileşme sürecine ihtiyacı olur. Uygulamanın ardından hastada 1 ya da 2 hafta süresince morluklar oluşabilir. Ayrıca ortalama 4 ila 6 hafta boyunca korse kullanması tavsiye edilir. Lazer lipoliz tekniğinde ise yaklaşık 7 gün içinde tam iyileşme görülür, korse kullanma süresi ise sadece 5 güne iner.

Lazerlipoliz nasıl uygulanır?

Lazer lipoliz genellikle genel anestezi altında uygulanan bir operasyondur. İşlem yapılanan bölgeye göre işlem süresi değişebilir. Bu süre 15 dakikadan 2 saate kadar çıkabilir. Lazer enerjisi ile parçalanan yağlar vakum aracılığı alınmak istenirse küçük bir deliğin içinden cihazın kanülü içeriye yerleştirilerek cildin altına gönderilen yağ sıvısı çekilerek alınabilir. Operasyonla alınan yağ hücreleri geri gelmez fakat diğer bölgelerin yağlanmaması için spor yapmaya ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar