Dil öğrenmenin faydaları neler beyni geliştiriyor!

Dil öğrenmek sadece kültür ve sosyal bakış açısının değiştirmenin yanında beyin sağlığını olumlu etkileyerek beyni geliştiriyor! Dil öğrenmenin faydaları neler?

Dil öğrenmenin faydaları neler beyni geliştiriyor!

Yeni bir dil öğrenmek her ne kadar yetişkinler için oldukça zorlayıcı gibi görünsede genç ve taze beyin olan çocuklar için yeni bir dil öğrenmek hem eğlenceli bir aktivite hem de beyni geliştirmeye yardımcı bir egzersiz! İlerki yaşlarda kültürel ve sosyal anlamda kişinin bakış açısını değiştirmeye yardımcı olan ikinci bir dil aynı zamanda beyin sağlığınıda destekliyor! Berlitz Dil Okulları Müdürü Çağdaş Kardaş, ikinci dilin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini ve beyin gelişimi hakkında önemli bilgiler sıraladı!

Yetişkinler için çıkmaz bir sokak gibi görünen yabancı dil öğrenme macerası, çocuklar için çoğu zaman eğlenceli bir aktiviteye dönüşüyor. Genç ve dinamik beyinler, bilgileri kolayca alırken aynı zamanda da kendi gelişimini sürdürüyor.

İKİNCİ BİR DİL BEYİN İÇİN ÖNEMLİ BİR EGZERSİZ!

Beynin kompleks yapısı içinde dil ayrı bir noktada konumlanır. Dil öğrenmek farklı
prensiplerin doğru kombinasyonu ile mümkündür. Beynin bellek sistemi, dil öğrenmeyle doğrudan bağlantılı olmakla birlikte dilin önemli bir parçası olan aksan için de aynı derece öneme sahiptir. Düzgün aksan için kasları iyi kullanmayı sağlayacak işlemsel belleğe, akıcı konuşmak içinse gereken kelimeleri ve dilbilgisini sağlayacak bildirimsel belleğe ihtiyaç vardır. Tüm bu sistem içinde kişi dil öğrenirken beynin gelişimine de büyük bir katkı sağlar. Dil öğrenmek için beynin gösterdiği çaba, beyin için çok etkili bir egzersiz görevi görür. Bu durum zeka üzerinde gelişme sağlarken hafızayı da güçlendirir.

ERKEN YAŞTA DİL ÖĞRENMEK ÖNEMLİ BİR BİLİŞSEL GELİŞİM!

Erken yaşta yeni bir dil öğrenmek ve o dilin kurallarına adapte olup hayata geçirmek çok daha kolay oluyor. Çünkü genç beyinler yeni bilgileri işlemede ve hafızalarında tutmada daha başarılı sonuçlar veriyor. Erken dönemde yabancı dil öğrenmek çocukların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yazma, okuma ve dinleme becerilerini geliştiriyor.

Bilişsel becerileri arttırırken, zihinsel sağlık üzerinde de önemli etkileri oluyor. Bu konuda yapılan araştırmalar ise şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Çift dil öğrenen çocuklarla tek dil bilenler arasında yürütülen bir çalışmada kaybolan şeyleri bulma, farkları ortaya çıkarma ya da hafıza oyunlarında çift dil bilenlerin çok daha başarılı olduğu görülüyor

ÇOCUKLARIN VİZYONU GELİŞİYOR!

Yeni bir dil öğrenmek, o dilin kültürünü ve vizyonunu öğrenmek anlamına gelir. Dolayısıyla çocukların öğreneceği ikinci bir dil hem beyninin hem de hayal gücünün sınırlarını ortadan kaldırır. Bir şehir ve ülkenin sınırlarından çıkarak dünya vatandaşı olur. Bu durum çocukların bakış açısında yepyeni bir pencere açarken daha açık ve evrensel değerlere daha yakın bir anlayış kazandırır.

HAFIZA SORUNLARINA KARŞI DİL ÖĞRENMEK ÖNEMLİ BİR ÇÖZÜM!

Dil öğrenmenin beyin üzerindeki etkileri geniş bir kapsamda düşünüldüğünde bu
mekanizmayı canlı tutması ve sürekli harekete geçirmesi açısından çok önemlidir. Örneğin birçok ebeveyn çocukların beyin gelişimini bulmaca, su doku ve çeşitli zeka oyunlarıyla destekler. Dil öğrenmek de bu aktiviteler gibidir hatta daha fazlasını sağlar. Beynin çalışma kapasitesini arttırarak daha fazla bilgiyi depolamasını sağlar. Üstelik beynin odaklanma becerisini geliştirerek dikkat eksikliği ve konsantrasyon sorunlarını ortadan kaldırır. Bu durum ise diğer derslere olan ilgisini arttırarak okul performansının yükselmesini sağlar.

DİL ÖĞRENMENİN FAYDALARI NELER?

-Öğrenme hızını arttırır,
-Özgüveninin artmasında önemli bir rol üstlenir,
-Dili daha iyi duymayı sağlar,
-Diğer dillere karşı daha duyarlı hale getirir,
-Aynı anda birkaç işi yapmayı kolaylaştırır,
-Kişinin kendi anadilini geliştirir,
-Diğer dilleri keşfetmeyi sağlar,
-Çok daha kolay sosyalleşebilmeyi kolaylaştırır,
-Planlama yapma kabiliyetini geliştirir,
-Yaratıcı zekayı geliştirir,
-Yurt dışında eğitim ve kariyer olanakları sağlar,
-Dili eğlenerek öğrendikleri için bu süreç çok daha keyiflidir.

Yorumlar