Epsom tuzu nedir, nerelerde kullanılır ve faydaları nelerdir?

Magnezyum sülfat sülfür ve oksijen içeren bu tuzu evde bir çok alanda kullanabilirsiniz! İşte onlardan bazıları...

Epsom tuzu nedir, nerelerde kullanılır ve faydaları nelerdir?

Bir çoğumuzun henüz denemediği bir tuz olan epsom tuzu ile tanışmaya ne dersiniz? Tamamen doğal minerallerden oluşan bu tuzu bir çok alanda kullanabilirsiniz. Cilt temizliğinden, detoksa kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip olan bu tuzun yararları saymakla bitmiyor! İşte sizler için epsom tuzu nedir ve nerelerde kullanılır hepsini hazırladık...

Boğaz kaslarınızı rahatlatın: Epsom tuzları, rahatlatıcı özelliklerinin yanısıra cildi yumuşatır, boğaz kasları rahatlatır. Magnezyum ve sülfat bedeninizi sakinleştirmek için mükemmeldir.

Sebze yetiştirin: Sağlıklı meyve ve sebze üretmek için megnezyumun çok yararı vardır. Bunun için bir çorba kaşığı epsom tuzunu 3 litre suyun içine karıştırın. Meyve veya sebzelerinizi bu suyla sulayın.

Cildinizdeki kuruluğu alın: Magnezyum ve sülfat cilt üzerinde etkili bir temizleyicidir. Yüz temizleyicisinin içine bir tutam epsom tuzu ekleyin. Cildinizin pürüzsüz olmasını sağlarken, ince çigilerin oluşmasını da önler.

Su lekelerini giderin: Banyonuzda sürekli yıkanmaktan dolayı sert su lekeleri oluşur. Bu lekeleri çıkarmak o kadar da kolay değildir. Epsom tuzu ile banyonuzu ovarsanız, su lekelerinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Kıymıkları çıkarın: Elinize kıymık mı battı? Bir buçuk su bardağının içine bir tatlı kaşığı epsom tuzu koyun. Karıştırın ve elinizi bu karışımın içine batırın. 20 dakika tuttuktan sonra cildinizin yumuşadığını ve kıymığı daha kolay çekebildiğinizi göreceksiniz.

Sağlıklı saçlar: Saçlarının sağlıklı ve bakımlı olması için eşit miktarda epsom tuzu ile saç kremini karıştırın. Bu karışım ile saçınızın derisine masaj yapın ve 10 dakika süreyle bekletin. Duruladıktan sonra saçlarınızdaki farkı göreceksiniz.

İshali durdurur: Eğer ishal olmuşsanız, bir bardak suyun içine bir çay kaşığı epsom tuzu koyun ve için. Sorununuzu gidereceksiniz.

Detoks: Sıcak bir banyo size iyi gelecektir. Küvete iki bardak Epsom tuzu ekleyin ve içinde 10 dakika boyunca yatın. Vücudunuzdaki tüm toksinler, sülfat sayesinde dışarıya çekilecektir. Ayrıca vücudunuzdaki ağır metalleri de alacaktır. Ayakları dinlendirin. Uzun saatler ayakta kalıyorsanız Epsom tuzu banyosu ile hem ayaklarınızı dinlendirin hem de tüm kaşıntıyı yok edin.

Gülümseyin: Epsom tuzları ile dişlerinizi fırçalamanız halinde dişleriniz bembeyaz olacaktır. Ayrıca boğaz ve ağız gargarası olarak da kullanabilirsiniz.

Cildi yumuşatır: Kuru ciltler için mükemmeldir. Cildi yumuşatır ve cildi besler. Kullanırken epsom tuzu ile eşit miktarda zeytinyağı karıştırın. Fareleri uzaklaştırır. Çöp kutusu evinizin dışında ise farelerin gelmemesi imkansızdır. Eğer çöp kutusunu etrafına epsom tuzu serperseniz, fareler kokudan rahatsız olacak ve çöpünüze gelmeyecektir.

Morlukları giderin: Vücudunuzun bir yerini çarptığınız zaman morarır ve ağrır. İki yemek kaşığı epsom tuzunu bir fancan suyun içine döküp karıştırın. Sonra bu karışıma batırdığınız bezi morlukların üzerine koyun. Morluk ve ağrı hızlı bir şekilde yok olacaktır.

Yorumlar 1 yorum