Kimyasal kullanmadan fırın temizleme yöntemleri

Temizlik esnasında hiçbir zararlı kimyasala maruz kalmamak amacıyla son derece etkili ve natürel bir fırın temizleyiciyi evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Kimyasal kullanmadan fırın temizleme yöntemleri

Temizlik işlemlerinin genellikle görüntü olarak yapıldığı tahmin edilsede her daim insan sağlığı açısından önem sarf eder. Temizlik işlemlerinde öncelik fırınındır. Genellikle yemek ya da pasta türü yiyecekler yapılan fırın temizliği son derece önemlidir. Kimyasal madde kullanmadan fırın temizlemenin püf noktaları sizler için derledik. 

Kolay Fırın İçi Temizleme Tekniği

Kasenin içine yetecek kadar kabartma tozu ve su ile koyu kıvamlı bir macun elde edin. Macunun kıvamının temizlikte sarf edilen cif gibi olmalısına dikkat edin. Hazırladığınız macunu fırına ve fırın camına iyice sürün. Bütün yağlı bölgelere bu macunu üstünde bir katman oluşacak şekilde yayın ve bir gece bu şekilde bekletin. Yaklaşık 12-16 saat sonra ıslak bir sünger ya da sert bir bez ile kurumaya başlamış olan Karbonatlı macunun üstündeki tabakayı alın, dikkat edin bütün macunu kökten temizlemeyin. Sprey şişene sirke koyun ve kabartma tozu ile oluşturulan macunun bulunduğu her yere sirke sıkın. Kabartma tozu ile sirke birbirine karıştığında köpürme oluşacaktır bu sizi endişelendirmesin. Bu şekilde 30 dakika kadar bekletin ve bir sünger yardımı ile kalan bütün macunu temizleyerek en son bol su ile silin...

Evde Temizleyici Hazırlamak

Temizlik esnasında ve ardından hiçbir zararlı kimyasala maruz kalmamak amacıyla son derece etkili ve natürel bir fırın temizleyiciyi evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler Nelerdir?
1/2 su bardağı sıvı sabun (ya da sıvı arap sabunu)
1,5 su bardağı karbonat
1/4 su bardağı beyaz sirke ( doğal bir elma sirkesi)
Yeterince su

Doğal Fırın Temizleyici Nasıl Hazırlanır?
Yukarıda ölçüleri verilen malzemeler sabun, karbonat ve sirke yeteri kadar su ile karıştırıp sürülebilir kıvamda bir macun hazırlayın.

Mikrodalga Fırın Nasıl Temizlenir?
Mikrodalga fırınlar buharla temizlenir. Bu amaçla bir kaba 200 ml su ve 50 ml sirke koyun ve fırını yüksek ayarda 5 dakika ısıtın.

Kap ve içeresindeki karışım soğuduktan sonra içine batırdığınız bir sünger ya da temiz bezle iç yüzeylere sıçramış olan kirleri silin. Daha sonra süngere biraz arap sabunu koyup fırının kenarlarını, üstünü ve kapağının temizleyin.

Yorumlar