Pirincin iyisi nasıl anlaşılır pirinci kibritle yakın!

Pirincin iyisi nasıl anlaşılır? Kaliteli pirinç nasıl seçilir? İyi pirinçten anlamanın yollarını sizler için araştırdık.

Pirincin iyisi nasıl anlaşılır pirinci kibritle yakın!

Yaptığınız pilavın tane tane dökülmesini istiyorsanız bunu sırrı kaliteli pirinçten geçiyor. Kalitesiz pirinç ne yazık ki yapılan pilavı veya dolmaların lezzetsiz olmasına neden oluyor. Peki kaliteli pirinç nasıl anlaşılır? Bunu anlamanın bir yolu var mı? Elmaelma.com olarak sizlere pirincin iyisini anlamanın yollarını araştırdık. İşte aldığınız pirincin kaliteli olduğunu anlamanın kolay yolu! 

SU DOLU KASEYE KOYARAK TAZE OLUP OLMADIĞINI ANLAYABİLİRSİNİZ 

Yapmanız gereken ilk iş su dolu kasenin içine bir avuç pirinci koymak  ve ardından kasedeki pirinçlerin suyun dibine çöküp çökmediğine bakmak. Pirinçlerin bazıları su yüzeyine çıkarsa bu pirinçler sahte olabilir. 

PİRİNÇLERİN BİR KISMINI KİBRİTLE YAKIN 

Bir başka yöntemi ise çok az miktarda pirinci kibrit ile yakmak. Evet ilk duyulduğunda biraz kulağa tuhaf geliyor olabilir ama eğer pirinçler hemen yanarsa bu durum pirinçlerin sahte olduğunun bir göstergesidir. 

PİRİNÇLERİN BİR KISMINI HAVANDA EZİN 

Pirincin iyisini anlamanın bir başka yolu ise piriçleri havanda ezmektir.  Eğer ezilen pirinçlerden beyaz bir toz çıktıysa bu pirinçlerin gerçek olduğuna işarettir. Ancak pirinçlerden sarı bir toz çıktıysa bu pirinçler sahte olabilir. 

 

Yorumlar