Saksı toprağı nasıl hazırlanır? Çiçeğin vitamin kazanması için bahçe toprağı kullanmayın!

Evde saksıda beslediğiniz çiçeğin vitamin alması ve sağlıklı büyümesi için saksı toprağını hazırlamanın püf noktalarını bir araya getirdik!

Saksı toprağı nasıl hazırlanır? Çiçeğin vitamin kazanması için bahçe toprağı kullanmayın!

Evde saksıda çiçek bakmayı sevenler için çiçeklerin sağlıklı büyümesi ve vitamin alması için evde saksı toprağını hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken noktaları bir araya getirdik! Çiçeklerin büyümesi ve sağlıklı görünmesi için toprak büyük bir nimettir. Bunun için evde çiçeğinizin türüne göre toprak harcı hazırlamanın püf noktalarını bir araya getirdik! İşte evde saksı toprafı hazırlarken göz önünde bulundurmanız gerekenler!

Yaşamın devamı için bizler nasıl beslenmeye ve su içmeye ihtiyaç duyuyorsak aynı şekilde çiçeklerinde suya ve vitaminli toprağa ihtiyaçları vardır. Hadi gelin saksı toprağı evde nasıl hazırlanır beraber inceleyelim.

Evinizdeki bitkinin veya çiçeğin ihtiyacına ve özelliğine göre bir çok yerede bulabileceğiniz karışık paketler bulabilirsiniz. Özel ortamlarda hazırlanmış toprakları botanik ürünler satan dükkanlarda bulmak mümkün olacaktır. 

Çiçeğinizin vitamin ihtiyacını karşılamak için Torf toprafının içerisine sığır gübresini karıştırarak saksıya dahil edebilirsiniz. Ancak karışımı saksıya yerleştirirken toprağın ıslak olmamasına özen gösterin. Bunun nedeni ise saksının gerçek ağırlığını gösteremeyeceği için saksının içerisinde boşlukların oluşmasına neden olabilir. 

Özellikle saksı toprağı hazırlarken yapılan yanlışlardan biri de bahçeden toprak kullanılmasıdır. Saksıya toprak hazırlarken bahçeden toprak almamanız gerekiyor. Bunun nedeni ise bahçede olan yabani otlar, lavralar veya zararlı yumurtalar bulunabiliyor. 

 
 

Yorumlar