Zerdeçal nasıl saklanır buzdolabına koyun!

Zerdeçal nasıl saklanır? Zerdeçal saklama koşulları nedir? İnsan sağlığı için çok faydalı olan zerdeçalın nasıl saklanması gerektiğini sizler için araştırdık!

Zerdeçal nasıl saklanır buzdolabına koyun!

Zerdeçal yani bir diğer ismi Hint safranı olan farklı kültirlerde ise sarı boya, safran kökü, zerdeçav gibi farklı isimlerle anılan, insan sağlığına oldukça faydalı olan bu baharatın taze kalabilmesi için doğru bir şekilde saklanması da oldukça önem taşıyor. Yüzyıllardır uzak doğu mutfağında ve bitkisel tedavisinde sıklıkla kullanılan zerdeçalın saklanması için gerekli koşulların neler olduğunu gelin hep birlikte öğrenelim. Peki zerdeçal saklama koşulları nelerdir? İşte en etkili yöntemi! 

KÜFLENMEMESİ İÇİN... 

Eğer zerdeçal toz değilde kabukluysa ilk önce iyice yıkayın. Deirnlemesine bir şekilde temizlenmesini sağlamak istiyorsanız patates fırçasından yardım alabilirsiniz. Temizleme işleminden sonra kese kağıdı gibi bir kağıdın içerisine koyun. Bu işlem onun küflenmesini engelleyecektir. 

RENDELEYİP BUZDOLABINA KOYUN 

Zerdeçalın kabuğunu soyduktan sonra rendelemeniz iyi olacaktır. Rendelenen zerdeçal daha geç bozulmaktadır. Sonra temiz ve kuru bir buz dolabı poşetine koyabilir ve buz dolabında saklayabilirsiniz. Dışarıda asla bırakmayın. Bu zerdeçalın çabucak bozulmasına neden olacaktır. 

 

 

Yorumlar