Kurban eti nasıl pişirilir doğru sonuç almak için 5 yöntemi

Kurban eti nasıl pişirilir? Kurban etini doğru pişirmenin yöntemleri nelerdir? İstediğiniz lezzete ulaşmak için bu yöntemlere dikkat!

Kurban eti nasıl pişirilir doğru sonuç almak için 5 yöntemi
-A A+

Kurban Bayramı'na günler kala hanımları hem temizlik hem de yemek telaşı aldı. Baklavanın yanı sıra kurban etinin nasıl pişirileceği konusunda kara kara düşünen hanımlar bu yöntemlerle istediği lezzete kavuşacak. Kurban eti nasıl pişilir? Kurban etinin yumuşacık pişmesi için neler yapılır? Etin sağlık kurallarına göre ve doğru pişirmek yöntemleriyle hazırlanması büyük önem taşıyor. Memorial Dicle Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Dilek Çiçek, sağlıklı et pişirme teknikleri hakkında bilgi verdi.

24 SAAT BUZDOLABINDA BEKLETİN

Kurban etinin ortalama 24 saat buzdolabında bekletildikten sonra tüketilmesi uygundur. Dinlendirilen et daha kolay pişer, daha lezzetli olur ve vücudun eti sindirmesi daha kolaydır.

KAVURMA DEĞİL IZGARA YAPIN

Kurban etlerinin tereyağı veya kuyruk yağında, yüksek sıcakta pişirilerek kavurma yapılması sağlık açısından uygun değildir. Yüksek ateşe maruz kalan yoğun hayvansal yağ, eti kanserojen içeriği yüksek bir besin haline getirir. En ideali, eti kendi suyunda, bol sebze ile pişirmektir.

ET İLE ATEŞ MESAFESİNE DİKKAT EDİN

Etler, mangalda ızgara olarak pişirilecekse, vitamin kaybını en aza indirmek ve dumanın içinde yer alan zehirli maddelerin ete geçmesini engellemek için önlem alınmalıdır. Kömür tam olarak yandıktan ve yarı kor haline geldikten sonra etler pişirilmeli, ateşle et arasındaki mesafenin en az 15 santimetre olmasına dikkat edilmelidir.

BUHAR YÖNTEMİYLE ETİN VİTAMİNLERİNİ KORUYUN

Etin besin değerinden maksimum fayda sağlamak ve yağını olabildiğince azaltmak için en uygun ve sağlıklı yöntem buharda pişirmedir. Bu sayede besinlerin vitamin, mineral değerlerinde ve posasında kayıp yaşanmaz. Buharda pişirme yöntemi ile besin içerisindeki nişasta yumuşar, sebzeler daha yumuşak hale gelir. Böylece sindirim kolaylaşır ve glisemik indeks düşer, uzun süre tokluk hissi sağlar.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ETİ BAHARATLAYIN

Lezzetli ve sağlıklı bir et yemeği için baharatlardan faydalanılabilir. Kekik, biberiye, kırmızıbiber, kimyon gibi baharatlar kullanılarak, hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile sindirim sisteminin, antioksidan özelliği ile de tüm vücudun yükü hafifletilebilir.