Çamaşır suyu kullanımında yapılan yanlışlar Osman Müftüoğlu kadınları uyardı

Çamaşır suyunun yanlış kullanımı ölüm getiriyor. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Hürriyet gazetesindeki bugünkü köşesinden çamaşır suyu uyarısında bulundu.

Çamaşır suyu kullanımında yapılan yanlışlar Osman Müftüoğlu kadınları uyardı

Çamaşır suyu zehirlenmeleri her geçin gün artıyor. Özellikle daha temiz yüzeyler için biz kadınlar çamaşır suyunu farklı detarjan ve kimyasallarla karıştırıyoruz. Bu da zehirlenmeye davetiye çıkarıyor. Bu konuyu bugünkü köşesine taşıyan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu kadınları çamaşır suyunun yanlış kullanımında ortaya çıkan durumlar ve yaşanabilecek sağlık sorunları konusunda uyardı.

İşte Osman Müftüoğlu'nun çamaşır suyunun tehlikelerine karşı bugünkü köşesinden yazdıkları:

"Çamaşır suyu kullanan hanımların kafaları karışık. Nedeni ise sık sık karşı karşıya kaldıkları klor gazı zehirlenmesi sorunu. Geçtiğimiz hafta aynı sorunla karşılaştığını ifade eden iki ayrı hanımdan aynı sorular geldi:

Ev yapımı (yani doğal) bir çözüm önerir misiniz?

Yanıtım şu: Sorunun kaynağında hipokloridli çamaşır sularının yanlış ya da bilinçsiz kullanımı var. Hanımlar ya bu ürünleri usulüne uygun kullanacaklar ya da hipokloridsiz çamaşır suyu veya temizlik malzemelerini tercih edecekler. Olmadı, ev yapımı doğal temizlik malzemelerini kendileri üretecekler!

Kullanım yanlışlığının temelinde çamaşır suları ile tuz ruhunun karıştırılması sorunu var. Bu ikili karışınca hipokloridin yapısındaki klor gazı anında ortaya çıkıyor. O gazı solumak da ağız-boğaz yanmalarına, nefes darlığı ve öksürük krizlerine yol açıyor. Kısacası bir çeşit klor gazı zehirlenmesi hali başlıyor.
Bütün mesele her tür temizlik malzemesini (deterjanlar dâhil) bilinçli kullanıp kullanmamanız ile ilişkili."

Yorumlar