Çarpık dişler tel takmadan düzelir mi şeffaf plakları tercih edin!

Çarpık dişler tel takmadan düzelir mi? 3 boyutlu şeffaf plaklar sayesinde çarpık dişlerinizi düzeltmek için tel takmak zorunda kalmayacaksınız!

Çarpık dişler tel takmadan düzelir mi şeffaf plakları tercih edin!

Çarpık dişler ne yazık ki gülüş estetiğini bozuyor. Bu da zaman içerisinde  kişinin kendine olan güveninin azalmasına yol açıyor. Bu sorunun tedavisi için kullanılan diş tellerine ise artık gerek kalmadı. Gelişen teknoloji sayesinde artık 3 boyutlu ortodontik tarayıcılar ile hazırlanan şeffaf plaklarlar sayesinde dişleriniz tel taktırmaya ihtiyaç duymadan düzelebilecek. Peki gerçekten çarpık dişler tel takmadan düzelir mi? Konuyla ilgili merak edilenleri Diş Hekimi Mahmut Genç'ten öğrendik. 

Bir iki yıl boyunca diş telleri ile dolaşmak birçok insanı estetik bozukluğa katlanmaya itmekte veya dişlere zarar veren protetik seçeneklere itmekteydi. Ancak gelişen teknolojiler ile diş tellerinin görevini gören ve 3 boyutlu ortodontik tarayıcılar ile hazırlanan şeffaf plaklar üretilmekte ve birçok hastanın telleri tercih edememe problemi ortadan kalkmaktadır.

ESTETİK SORUNLARA NEDEN OLMUYOR! 

Güldüğü ve konuştuğu sırada görünen teller estetik sorunlara sebep olmaktadır. Diş tellerinin aralarının rahat temizlenmemesinden dolayı rahatça yemek yeme özgürlüğü ortadan kalkıyordu, ancak şeffaf plaklar ile bu problemler artık yaşanmıyor istediğimiz zaman çıkarabiliyoruz, yemek yeme sırasında çıkarıp rahatça yemek yiyebiliyoruz.

UYURKEN KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN 

Diş fırçalayacağımız zaman çıkarıp rahatça dişleri fırçalayabiliyoruz. Bu gibi avantajlarının yanında şeffaf plaklar sadece yemek yeme ve fırçalama sırasında çıkarılmalı, geri kalan zamanlarda özenle takılmalıdır. Uyurken kullanmayı ihmal etmememiz gerekiyor. Bu tedavi seçeneğinden yararlanmak için diş hekimlerine başvurup plak için uygun hasta olup olmadığınızı öğrenmeliyiz.

TEDAVİ İÇİN ÖNCE ÖLÇÜ ALINIR 

Şeffaf plaklar birçok dişsel bozukluğu düzelttiği gibi başarılı olamayacak ileri vakalarda hüsran ile sonlanabilir. Bu sebeple diş hekimi bu tedavi seçeneği için karar verici kişi olmalıdır. Tedavi için önce ölçüler alınır, bu ölçüler ile tasarımı yapılır ve kaç plak kullanacağını ve bitim durumunda dişlerin son halini gösteren animasyonlar hazırlanır. Hastanın onayı alındıktan sonra tedaviye geçilir. 

Yorumlar