Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Dişler neden sararır? En sağlıklı diş beyazlatma yöntemleri nelerdir merak ediyor musunuz? Sizler için derledik...

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Diş sararması günümüzde sıkça rastlanan durumlardan biri. Özellikle çok fazla sigara ve kafein tüketen kişilerde görülmesine rağmen, nadir de olsa genetik olarak dişleri sarı olanlarda var. Ne kadar fırçalarsak fırçalayalım geçiremeyeceğimiz bu sarılık için yapılabilecek şeyleri sizler için derledik...

Dişlerimiz, genetik sebepler, tüketilen yiyecek ve içecekler dolayısıyla renklenip sararabilir. En çok çay, sigara, kahve gibi gün içinde fazla tüketilen ve içinde birçok katkı maddesi bulunan ürünler dişlerimizi renklendiriyor. Bu ürünleri tüketmesek de dişlerimiz yapısal veya genetik olarak da renklenebilir. Bu gibi durumlarda sürekli olarak kimyasal beyazlatıcılar kullanarak hem dişlerimize zarar vermiş hem de renklerini olumsuz yönde etkilemiş oluyoruz. 

Uzmanlar çeşitli diş beyazlatıcı kimyasalların oldukça zararlı olduğunu savunarak daha doğal yollarla dişleri beyazlatmanın mümkün olduğunu savunuyorlar. Yalnızca suyla durulamanın dişleri beyazlatabileceğini ve diş etlerini temizleyebileceğini savunuyor. 

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı, her atıştırmadan sonra dişlerinizi mutlaka suyla çalkalamalısınız. Böylece daha çabuk ve kolay bir sonuç elde etmiş olursunuz.

Dişlerinizde ki renklenmenin nedenlerini ve uygun tedavi yöntemlerini diş hekiminize danışarak öğrenmeli ve yılda iki kez diş kontrolüne giderek ağız bakımınızı yaptırmalısınız.

Yorumlar